Před 77 lety v Evropě skončila druhá světová válka. Prahu ovládla euforie, boje ale měly i temnou stranu

Neděli slavíme jako Den vítězství - připomínáme si konec druhé světové války. Ta sužovala evropské státy šest let a přinesla oběti nejen na frontách, ale i v koncentračních táborech nebo na okupovaných územích. Skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa, která začala platit právě 8. května 1945. Podepsaná ale byla o den dříve ve francouzské Remeši v hlavním štábu amerického generála, a později i prezidenta, Dwighta Eisenhowera.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Momentka z bojů během Pražského povstání

Momentka z bojů během Pražského povstání | Zdroj: Vojenský historický ústav

O kapitulaci se lidé v tehdejším protektorátu dozvěděli z vysílání rozhlasu. Dokument němečtí představitelé i Spojenci potvrdili 8. května ještě v Berlíně. Válka v Evropě toho dne oficiálně skončila a němečtí vojáci měli složit zbraně. Ne všude to ale udělali - dál se bojovalo i v některých částech Protektorátu Čechy a Morava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž ke Dni vítězství

„To znamenalo, že z toho osmého května se prakticky měli nechat zajmout a válka měla skončit. Jenže ta německá vojska se snažila dostat přes území, které ovládali čeští povstalci, pokud možno do amerického zajetí.“ připomíná historik Prokop Tomek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„To byl hlavní důvod bojů 8. května, to nebyly boje o dobytí nějakého území, nějakých pozic, ale o průchod přes Čechy a Moravu,“ dodává historik.

Až pozdě odpoledne 8. května podepsaly jednotky Wehrmachtu kapitulaci a bojovníci zapojení do Pražského povstání jim umožnili odchod z Prahy. Někteří němečtí vojáci ale z města neodjeli a ještě 9. května stříleli na české civilisty i vojáky Rudé armády, která do Prahy dorazila ten den ráno. Rozhlasový vůz projížděl ulicemi za sovětskými tanky.

3:10

‚Voláme českou policii, české četnictvo.‘ Před 77 lety začalo Pražské povstání

Číst článek

Mrtvoly ve Vltavě

Podle pamětnice Dagmar Evaldové byla Praha plná euforie, všude byla spousta lidí v krojích, kteří vítali nejrůznější delegace. Válečné vítězství ale podle ní mělo i svou odvrácenou stranu „Viděla jsem ohořelé lidské tělo nohama nahoru. Říkala jsem si, kdo tohle mohl udělat, prostě jsem nechápala, že čeští lidi můžou udělat něco takového,“ vzpomíná.

„Ve Vltavě plavala spousta mrtvol, většinou teda v černých mundurech, uniformách SS. Vidlemi tahali ty mrtvoly, stahovali z nich hodinky, a pak je házely zpátky. To byl tak strašný zážitek a tak jsem se styděla,“ dodává pamětnice.

Po konci války 10. května přiletěla do Prahy exilová vláda a 16. května se z exilu do Prahy vrátil i prezident Edvard Beneš. Definitivně druhá světová válka skončila 2. září 1945 kapitulací Japonska.

Daniela Vítů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme