Oblíbená atrakce v parku Disney World dostane novou podobu. Obsahuje motivy filmu s rasistickými prvky

Jedna z ikonických atrakcí parku Disney World v Orlandu na Floridě osiřela. Projížďka lodičkami světem pohádky Píseň jihu bude více než rok a půl bez vody. Čeká ji výměna dekorací a figur, které budou z jiného příběhu. K tomu původnímu totiž měli návštěvníci výhrady, že podporuje rasistické stereotypy.

Orlando Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní podoba zábavní atrakce Splash Mountain, která bude stylizována podle pohádky Princezna a žabák

Původní podoba zábavní atrakce Splash Mountain, která bude stylizována podle pohádky Princezna a žabák | Zdroj: Reuters

Jízda člunem po vodních kanálech mezi postavičkami z animované pohádky končí sjezdem šestnáctimetrovým tobogánem, který mnohým docela vyráží dech. Před uzavřením atrakce Splash Mountain stála na jízdu pohádkovými loďkami až tříhodinová fronta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projížďka na lodičkách pohádkovou horou v zábavním parku Disney World bude přestavěna na motivy úplně jiného filmového příběhu

Skoro 100 tisíc lidí podepsalo petici požadující záchranu současné podoby projížďky. O její přestavbě ale provozovatelé parku rozhodli už před třemi lety. Důvodem byly stížnosti návštěvníků, že příběh prezentovaný v atrakci udržuje v lidech rasistické předsudky.

Motivem atrakce je totiž animovaná podoba filmu Píseň jihu z roku 1946. Jeho děj se odehrává na farmě ve státě Georgia po válce Severu proti Jihu a ukazuje idylické soužití majitelů plantáže s jejich afroamerickými už ne otroky, ale zaměstnanci. Přesto v něm petice, kterou podepsalo přes 21 tisíc lidí, vidí stopy rasismu, který nemá mít v zábavním parku místo.

Změna motivu

Signatáři navrhli, aby se nové dekorace vodní projížďky pohádkovou krajinou inspirovaly filmem z roku 2009 Princezna a žabák. Princezna Tiana v něm políbí prince zakletého v žábu, aby zlomila zlé kouzlo. Žabáka to ale zpět v člověka nepromění.

Na pohádce je podle nespokojených návštěvníků parku cenné, že rozvíjí rozmanitost atrakcí. Tiana je totiž první princeznou s afroamerickou vizáží v kreslené pohádce studia Disney. Podle ní se bude atrakce v Disney Worldu jmenovat Tianina dobrodružství z mokřad. Kromě obojživelníků a dalších zvířat v ní budou samozřejmě i princ a princezna v celé své kráse.

Na Floridě byla atrakce na motivu z filmu ze 40. let postavena v roce 1992. V Kalifornii funguje stejná atrakce ještě o tři roky déle. I ta se brzy uzavře, aby se na obou místech představila návštěvníkům s novými postavami, dekoracemi i příběhem na konci příštího roku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme