Eliška a Jakub dál zůstávají nejčastějšími dětskými jmény, bodovala i Madonna Mia nebo Atrey

I jména Madonna Mia nebo Atrey mají děti narozené letos v lednu v Česku. Většinou jsou ale Češi v pojmenovávání svých dětí konzervativní. Na prvních místech tak letos byla stejně jako loni jména Eliška a Jakub. V tiskové zprávě to v pondělí oznámil Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehled nejčastějších dětských jmen za leden 2019 zveřejnil Český statistický úřad | Zdroj: Český statistický úřad

Eliška i Jakub se na první příčce drží už několik let. Jména udělovaná v lednu sledují statistici od roku 1999. Údaje Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil při příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října.

Jazykovědec Oliva: Čeština příponu -ová u ženských jmen celou svou gramatickou stavbou vyžaduje

Číst článek

„Stejně jako vloni se i na začátku letošního roku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů. Není to žádné překvapení. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. „Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš,“ doplnil.

Celkově dali letos rodiče svým potomkům narozeným v lednu 582 různých chlapeckých a 678 dívčích jmen. Bylo mezi nimi i několik neobvyklých jmen. „Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ sdělil Chrámecký.

Synové po otcích

První příčky žebříčku nejčastějších jmen v Česku se příliš nemění. Za 20 let, kdy statistici jména dětí narozených v lednu sledují, se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo jenom pět různých jmen. U dívek byli rodiče kreativnější, takže se na prvních pozicích vystřídalo deset jmen.

U chlapců se mnohem častěji než u dívek dědí křestní jméno po rodičích, a to v 16 procentech případů oproti jen čtyřem procentům u dívek. Vyplývá to i ze srovnání statistiky jmen dětí se statistikou jmen rodičů, která ČSÚ také sleduje.

„První příčky u otců a synů jsou velmi podobné, zcela opačné je to u matek a jejich dcer,“ uvedl Chrámecký. Mezi otci bylo totiž nejvíce Janů, Petrů a Tomášů, což jsou i jedny z nejčastějších jmen dětí narozených v lednu. U matek ale vedla jména Lucie, Kateřina a Jana, zatímco u novorozených dívek byla tato jména až ve třetí desítce žebříčku, a v případě Jany dokonce až na 66. místě.

Všichni nechtějí mít doma Kubu nebo Honzíka.
#EurStatsDay #Jména

11:07 – 21. 10. 2019

3 17

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme