V Římě se přemnožila divoká prasata, řešení krize se stává tématem komunálních voleb

Hlavní město Itálie čelilo od svého vzniku různým nájezdníkům, ať už to byli Ostrogóti nebo Galové. V těchto dnech se Řím potýká s řáděním poněkud odlišné ničivé síly: skupinami divočáků, které hledají potravu v odpadcích. Napsala o tom agentura AP, podle níž obyvatelům dochází trpělivost.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to invaze,“ shrnul situaci Pino Consolati, který provozuje restauraci ve čtvrti Monte Mario severně od Vatikánu. Řekl, že divoká prasata běžně přicházejí na jeho zahrádku hledat něco k jídlu. Jeho sestra prý jednoho večera tento týden před svým obchodem s obuví potkala hned 30 divočáků. „Není to příjemná situace,“ dodal Consolati.

Setkání s divokými prasaty, která mohou vážit až 100 kilogramů, nejsou v Římě úplnou novinkou. Psalo se o nich i v roce 2017, kdy se na ulicích vršily hromady smetí v důsledku problémů s jejich svozem.

Mimo jiné se tehdy objevilo video s velkým kňourem běhajícím uprostřed provozu na silnici nedaleko Vatikánu, jiné zvíře zase způsobilo smrtelnou nehodu muže jedoucího na mopedu.

Zbraň ve volební kampani

Potíže se smetím přetrvávají a v italské metropoli aktuálně podle AP není nijak výjimečné narazit na celé rodiny divočáků. Ti se podle svědků ve skupinách čítajících deset až třicet zvířat vydávají do ulic z rozsáhlých parků, které město obklopují.

Počínání hladových zvířat Římané dokumentují na nejrůznějších místech a nahrávání videí na sociální sítě se stalo jakýmsi koníčkem. Řím zároveň příští víkend čekají lokální volby a invaze divočáků je v kampani používána jako zbraň proti starostce Virginii Raggiové.

Experti ale mají za to, že to není tak jednoduché a že současný stav je kromě neúčinného sběru odpadu spojen také s přemnožením kanců. Hlavní italský zemědělský svaz Coldiretti nyní odhaduje, že v celé zemi jich je přes dva miliony. Když přitom v roce 2015 velikost populace odhadoval na více než milion, hovořil o jejím zdvojnásobení za posledních deset let.

Různé názory na odstřel

Římský region Lazio uvádí, že v městských parcích žije divočáků pět až šest tisíc, z nichž se několik stovek pravidelně vydává do zastavěných oblastí. Ve snaze potlačit nárůst populace regionální vláda v roce 2019 spustila program odchytu zvířat do klecí a minulý měsíc povolila jejich selektivní“ lov v některých parcích, což bylo dosud striktně zakázané.

Vláda dala výjimku prodeji zbraní a střelivu. ‚Hrozí přemnožení černé zvěře,‘ zdůvodňuje to Havlíček

Číst článek

Šéf místní správy parků Maurizo Guibbiotti říká, že Lazio by mělo limity na odstřel divočáků ještě výrazně zvýšit, proti hromadnému lovu ovšem v Itálii vehementně vystupují ochránci zvířat.

Někteří Římané jejich pohled nesdílí. „Bojím se přejít po chodníku, protože jsou tady kontejnery na odpad a oni (divočáci) na mě vyskočí,“ stěžovala si 79letá Grazia, když čekala před základní školou na svá vnoučata. O kousek dál na stejné ulici se zrovna prohrabovala ve smetí skupinka divokých prasat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme