Divoká 90. léta: Didaktik, strohý stroj ze Skalice, který rozpoutal počítačový boom

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let vyrábělo Československo své vlastní počítače. Jmenovaly se Didaktik a vyráběly se na moravsko-slovenském pomezí ve Skalici.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Didaktik Gama | Zdroj: Wikimedia Commons

Výrobní družstvo Didaktik Skalica vzniklo v 70. letech a o deset let později už vyrábělo úspěšné počítače. První prototypy byly ještě poměrně jednoduché a vycházely z piešťanského počítače PMD 85 (zkratka znamenala Piešťanský Mikropočítač Displejový).

Zřejmě největší oblibě se těšil Didaktik Gama, který už byl klonem výrazně vyspělejšího anglického počítače ZX Spectrum. Didaktik měl 80 kB velkou paměť. Jeho vzhled byl velmi strohý. Jednalo se o šedou nebo černou krabici zhruba o velikosti A5 s plochou plastovou klávesnicí.

Svobodná a divoká 90. léta

Ukázka je z knihy Svobodná a divoká 90. léta, která se věnuje nejrůznějším aspektům 90. let od politiky přes popkulturu a každodennost až po sport. Knihu si můžete objednat v Radiotéce Českého rozhlasu.

Jeho původní cena z konce 80. let přesahovala 6000 korun, později se přece jen snížila až na jednu třetinu. Klesající cena umožnila, aby se Didaktik stal pro spoustu lidí vůbec prvním kontaktem s výpočetní technikou.

V 90. letech, když zde byl zahraničních počítačů ještě nedostatek, se Didaktik těšil velké oblibě zvláště u dětí. Snad každý pamětník si vzpomene, jak prostřednictvím magnetofonové pásky nahrával první, ještě velmi primitivní hry. Nahrávání trvalo několik minut a ozývaly se při něm nepříjemné ječivé zvuky.

Definitivní konec těchto československých počítačů přineslo rozšíření 16bitových strojů typu Atari a především nástup výkonných PC.

Výroba a export počítače Didaktik skončily už v roce 1993, ještě dlouho potom ale zůstávaly tyto pozoruhodné stroje v mnoha dětských pokojích.

Dušan Radovanovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme