‚Společnost se změnila, lidé mají své problémy.‘ V Česku ubývá dobrovolníků, hlásí neziskové organizace

V Libereckém kraji chybějí dobrovolníci. Například ti, kteří by pomáhali v sociálních službách. Pokles zájmu o pomoc hlásí například jablonecké centrum vzdělávání, dobrovolnictví a péče Červený trpaslík. Ze 300 dobrovolníků, kteří tam pomáhali v době pandemie covidu-19, se vrátilo pouze 11.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Péče o seniory

Péče o seniory | Foto: pixabay.com

„Když skončil nouzový stav, tak se spousta dobrovolníků vrátila k životu, který měli předtím. Následovalo tornádo, teď válka – a lidé začali mít své osobní problémy, které řeší a už nemají čas pomáhat dál,“ vysvětluje si příčiny úbytku dobrovolníků ředitelka organizace Kateřina Havlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Humanitárním organizacím v Libereckém kraji stále chybí dobrovolníci

„Chybí nám dobrovolníci úplně všude,“ dodává s tím, že část dobrovolníků z období pandemie její centrum zaměstnalo. Noví zájemci ale nepřicházejí.

Menší zájem o dobrovolnictví potvrdil i Michal Čančík, vedoucí dobrovolnického centra liberecké pobočky humanitární organizace Adra. Ta se nedávno pokoušela oslovit zájemce, kteří by pomáhali v domově seniorů Senecura. Tentokrát se jim ale podařilo získat jen čtyři dobrovolníky, před třemi lety jich bylo 40.

„Přitom jsme to dělali zhruba podobně jako před třemi lidmi,“ krčí rameny Čančík. „Společnost se změnila. Je to dnes jiné než před pandemií, Ukrajinou a událostmi, které prožíváme poslední dva roky.“

Pípne a pomůžeš. Aplikace posílá dobrovolníky k lidem, kteří potřebují pomoc, na místě bývají první

Číst článek

Podle něj mají podobnou zkušenost i další dobrovolnické organizace nejen v kraji, ale i v celém Česku. Nejde jen o dobrovolné pečovatele o seniory a nemohoucí, ale třeba i o dobrovolníky, kteří pomáhají doučovat děti. Takovou zkušenost mají například v liberecké pobočce Člověka tísni.

„Bohužel se musíme smířit s tím, že nemůžeme pomoci všem dětem, které to potřebují,“ popisuje dopady chybějících dobrovolníků koordinátorka vzdělávacích služeb Hana  Dostálová.

„Myslím, že v současné době mají lidé hodně starostí se sebou a svými životy. Dobrovolníci ještě není v české společnosti etablované jako klasická součást života.“

Řešením nedostatku dobrovolníků by podle oslovených organizací mohlo být více, lépe a konkrétně představovat jednotlivé dobrovolnické činnosti, včetně možnosti si to jen vyzkoušet.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme