Vznik Dokumentačního centra holokaustu na Moravě je o krok blíž. Brno projektu předschválilo pozemek

Osudy Židů na Moravě by v Brně mohlo mapovat nové moderní muzeum. O jeho vznik usiluje brněnský spisovatel, nakladatel a opoziční politik Martin Reiner z hnutí Žít Brno. Město už mu předběžně přislíbilo pozemky, kde by Dokumentační centrum holokaustu na Moravě mohlo stát. Memorandum o spolupráci musí ještě schválit zastupitelé. Projekt je sice na začátku, Reiner už ale pro něj získal podporu několika osobností včetně předsedy Ústavního soudu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davidova hvězda, symbol židovského náboženství (Ilustrační snímek)

Jde o společensky závažný a velice důležitý obsah, vysvětluje iniciátor projektu Martin Reiner. Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím v Benešově ulici je nyní parkoviště. Nedaleko odsud - vzdušnou čarou 200, 300 metrů - stávala první brněnská synagoga a hřbitov, na opačné straně pak lze najít tu současnou.

Právě tady by do několika let mohlo stát Dokumentační centrum holokaustu na Moravě. Vysnil si to autor projektu Martin Reiner, spisovatel, nakladatel a opoziční politik z hnutí Žít Brno.

Dokumentační centrum holokaustu v Brně by mohlo být novou vilou Tungendhat, přeje si spisovatel Reiner

Číst článek

„Pro mě je ten projekt o dvou věcech. Jednak jde o společensky závažný a velice důležitý obsah, který si myslím, že je třeba pořád dělat, ale už novou, atraktivnější formou. Kvůli generacím, které nemají šajnu o tom, co se vlastně odehrávalo, a měly by to vědět,“ vysvětluje Reiner pro Český rozhlas Brno, co stojí za jeho motivací postavit nové muzeum ve městě, kterému se i díky židovským podnikatelům a řadě textilních továren přezdívá Moravský Manchester.

„Druhá věc pak je, jak zjednodušeně říkám, dát Brnu novou vilu Tugendhat. Vytvořit něco nadčasového, co spojí společensky závažný obsah s nevšední a mimořádně zajímavou formou. Tedy novým domem, který v Brně postaví nějaký top světový architekt,“ doplňuje.

Autor nápadu si představuje muzeum moderní, aby oslovilo i mladé lidi. „Mělo by to být muzeum multižánrové, interaktivní. Ne miliarda sbírkových předmětů v prosklených vitrínách, ale zvuk, pohyb, filmy. Něco, co dokáže i sedmnáctiletého člověka zasáhnout přímo na komoru. Z druhé poloviny to má být ale i společenské centrum třeba s kavárnou na střeše,“ líčí svou vizi Reiner.

Podpora od Pavla Rychetského

Kvůli vzniku muzea připomínající osudy komunity, jež výrazně proměnila tvář mnoha měst, nedávno vznikl nadační fond. V jeho správní radě usedl i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Připouští, že chvíli váhal a zvažoval, zda iniciativu může ze své pozice podpořit.

Mapka Brna ukazující, co kdy zde židovského stálo nebo ještě stojí. | Zdroj: Martin Reiner

„V Brně jsem téměř 17 let a za tu dobu jsem měl možnost poznat nejen atmosféru současného města, ale i jeho historii, na které měl významný vliv jakýsi zvláštní element. Brno bylo vždy městem, kde se prolínaly tři národnosti: česká, nebo někdo řekne moravská, německá a židovská. Hrůzy holokaustu, které postihly celou Evropu, a byly ve většině Evropy dávno zdokumentovány a zmapovány, tak v případě Moravy a města Brna cítím jakýsi deficit. Jako by se zapomnělo, že tu žilo množství lidí, kteří se zasloužili o rozkvět Brna a Moravy, a kteří skončili tím nejodpornějším, nejhroznějším, nejzrůdnějším způsobem v plynových komorách,“ zdůvodňuje Rychetský, proč nadační fond podpořil minimálně svým jménem.

Málo zpracované téma'

Správní radě fondu předsedá Mikuláš Bek, senátor za Starosty a nezávislé a bývalý rektor Masarykovy univerzity. I jeho oslovil Martin Reiner. „Téma Židů na Moravě považuji za stále málo zpracované a širší veřejnosti známé. Židovská populace žila nejen ve velkých městech, jako jsou Brno a Třebíč, ale i v řadě menších obcí. Až do relativně historicky nedávné doby byli součástí našeho světa a ta vzpomínka na to téměř zmizela,“ míní Bek, který chce pomoci vzniku dokumentačního centra, které má zastřešit různé podobné a menší iniciativy na Moravě.

Památník Terezín má novou stálou výstavu o židovských deportacích. Obsahuje i jmenný vyhledávač

Číst článek

Nedávno podporu projektu vyslovilo i vedení Brna. Radní schválili návrh memoranda o spolupráci s nadačním fondem. „Hlavní přispění města spočívá v tom, že by pro vybudování centra poskytlo pozemky naproti hotelu Grand. Ty jsou vhodné jak z hlediska územního plánování, tak jsou i místně spojené s historickou přítomností Židů v Brně. A na historii nesmíme zapomínat, ať už byla pozitivní nebo negativní. Jde sice o připomínku temných dějin, ale podporu si tento projekt rozhodně zaslouží,“ potvrzuje primátorka Brna Markéta Vaňková z ODS, která je také členkou ve správní radě fondu.

Poslední dvojicí, která podporu fondu vyjádřila, je bývalý velvyslanec ve Švédsku a Rusku Petr Kolář a předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek. Ten se zatím k projektu vyjadřovat nechce. Iniciátory myšlenky ostatně čekají roky práce, než k samotné stavbě dojde.

Spolupráce, ne konkurence

„Pro mě je hrozně důležité přitáhnout k tomu lidi, kteří se tomuto tématu třeba už třicet let věnují, a to nejen v Brně, ale i v Mikulově, Boskovicích, Třebíči a jinde. Byl bych rád, kdyby přispěli svými poznatky a znalostmi, ale zároveň aby nenabyli dojmu, že půjde o konkurenci, která bude aktivity ostatních potlačovat. Právě naopak. Pro turisty na Moravě, kteří přijíždí především do Brna, by to měl být lapač, kvůli kterému zamíří i na další místa v regionu,“ nastiňuje Reiner.

Na podobu muzea chce nadační fond v roce 2021 vyhlásit velkou mezinárodní architektonickou soutěž. Reiner zběžně odhaduje, že náklady na celý projekt se můžou vyšplhat k sedmi stům milionům korun. Peníze chce získat od státu, Evropské unie a soukromých, hlavně zahraničních, dárců z židovské komunity. Stavba by taky mohla pomoct Brnu stát se v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury, o což magistrát usiluje.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme