Domácí násilí je genderový problém. Vinu nese vždy násilník, říká psycholožka

I ve svém okolí zřejmě máte ženu, která je obětí domácího týrání. Naznačují to alespoň to statistiky, podle nichž dvaadvacet procent Češek zažívá v partnerském vztahu fyzické násilí, a dokonce třiačtyřicet procent žen trpí tím psychickým. „Domácí násilí je genderový problém, pětaosmdesát procent násilníků jsou muži,” vysvětlila ve vysílání Radiožurnálu Barbora Jakobsen, česká psycholožka, která dlouhodobě žije v Norsku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nikdo z nás se jako násilník nerodí. „Násilí je velmi komplexní problém. Většina našich klientů, kteří páchají násilí, má zkušenosti s násilím z dětství,” poukazuje psycholožka.

Jak ale dodává, v každém případě platí, že za plnou zodpovědnost nese za násilí vždy ten, kdo ho páchá. „Všichni máme možnost volby,” zdůrazňuje Barbora Jakobsen. „Násilí přitom může řešit problémy, ale jen v daném okamžiku. V dlouhodobém horizontu ničí vztahy.”

Psycholožka v této souvislosti vzpomíná na jednoho ze svých klientů. Byl jím mladý muž, který už od malička trpěl tím, že jeho otec velmi brutálně týral jeho matku. Když poté vyrostl, vstoupil mezi ně a otce zbil. Otec už se na matce násilí nikdy nedopustil.

Příběh jejího klienta ale neměl happy end. Mladý muž totiž začal žít v přesvědčení, že násilí dokáže vyřešit všechny jeho problémy. Do poradny Barbory Jakobsen se dostal poté, co málem uškrtil svou přítelkyni.

Jak k tomu psycholožka dodává, násilí vždy nemusí znamenat jen hrubou sílu. „Násilím může být i to, když muž po příchodu domů partnerku vyslýchá, když jí vyhrožuje, že spáchá sebevraždu, když ji nutí k sexu,” vypočítává psycholožka.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme