Kvůli koronaviru se zvýšil počet případů domácího násilí. V průměru kvůli němu zemře 137 žen denně

Od propuknutí epidemie covidu-19 a zejména od zavedení karantény se po celém světě zvýšil výskyt domácího násilí páchaného na ženách, v některých regionech až pětkrát. Vyplývá to ze zprávy OSN uveřejněné ve středu u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Tématu se věnovali politici po celém světě, včetně papeže Františka, německé kancléřky Angely Merkelová i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tureckém Istanbulu proti násilí na ženách protestovaly stovky lidí | Foto: Ümit Bektaş | Zdroj: Reuters

Každých deset minut zemře jedna žena rukou člena rodiny, denně v průměru 137 žen, vyplývá ze zprávy OSN. Karanténa mnoho žen uzavřela doma s jejich trýzniteli. Podle statistik OSN má více než polovinu vražd žen na svědomí jejich partner nebo člen rodiny.

„Příliš často jsou ženy uráženy, týrány, znásilňovány a nuceny k prostituci ... Pokud chceme lepší svět, domov míru a ne předzvěst války, musí každý z nás dělat mnohem víc pro důstojnost každé ženy,“ napsal ve středu papež František na twitteru.

Too often, women are insulted, beaten, raped, forced to prostitute themselves.... If we want a better world, that will be a peaceful home and not a battlefield, we all need to do a lot more for the dignity of each woman.

11:45 – 25. 11. 2020

9497 59138

Německá kancléřka Angelová Merkelová v týdenním podcastu zmínila statistiky OSN a řekla, že „každý případ je hrozným příběhem. Nikdy se nesmíme dívat stranou, když někdo útočí na ženy nebo dívky“.

Prezident Francie Emmanuel Macron k tématu násilí na ženách natočil video, které sdílel na sociálních sítích.

Protesty proti násilí

V tureckém Istanbulu proti násilí na ženách protestovaly stovky lidí, píše agentura Reuters.

Připomínkové akce za oběti násilných činů se konaly také ve Francii, Portugalsku nebo Británii.

Ve Španělsku se držela minuta ticha. V Itálii se před sídlem parlamentu protestovalo s nápisy „Ženy nejsou hračky“, píše AP. Na Ukrajině se feministky z hnutí Femen svlékly do půl těla před sídlem prezidenta a podle agentury AP byly vzápětí odvlečeny.

Zaměstnanci České pošty a dalších rozvážkových služeb se učí jak rozpoznat domácí násilí a jak pomoci

Číst článek

Francouzská vláda ve středu uzavřela dohodou s aplikací na sdílení videí TikTok, společně chtějí oslovit mladé lidi, aby hlásili případy obtěžování na sociálních sítích.

Osvětovou kampaň ohlásila také Světová fotbalová asociace FIFA. Kampaň formou videí s hashtagem #ISurvived představila španělská vláda.

„Násilí páchané muži na ženách je také epidemie. Bylo tu před koronavirem a bude tu i po něm. Také vyžaduje globální koordinovanou reakci a vymahatelné postupy,“ píše ve zprávě Phumzile Mlamboová-Ngcukaová, výkonná ředitelka Subjektu OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women).

Datum 25. listopadu připomínají aktivistky za práva žen jako Mezinárodní den proti násilí na ženách od roku 1981. Datum bylo zvoleno na počest tří sester Mirabalových, politických aktivistek z Dominikánské republiky, které byly v roce 1960 popraveny na příkaz tehdejší hlavy státu Rafaela Trujilla, připomíná OSN.

Tiché a neviditelné. I takové je domácí násilí. Dnes startuje Oranžová kampaň #OSN, která upozorňuje, že tuto bolest zažije ve svém životě každá 3. dívka či žena! Násilí v jakékoli formě je nepřijatelné. A tuhle pandemii musíme zastavit. #OrangeTheWorld bit.ly/2JaOIcN

11:47 – 25. 11. 2020

2 33

V České republice v první vlně koronavirové epidemie ubylo ohlášených a objasněných případů domácího násilí, znásilnění a pronásledování, naopak přibylo vražd, kde hrály roli osobní vztahy. Vyplývá to z policejních statistik.

Na problém neoznamování případů znásilnění v Česku má upozornit nová kampaň s názvem Proč jsme to nenahlásili. Přináší zdůvodnění obětí, proč se neobrátily na policii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme