Francie bojuje proti domácímu násilí. Plánuje náramky pro agresory i omezení zbrojních průkazů

Sto jedna mrtvých žen za posledních devět měsíců - taková je bilance domácího násilí ve Francii. Za minulý rok bylo obětí dokonce ještě o dvacet víc. Organizace a úřady se nyní obávají, že počet vražd do konce roku ještě stoupne. Vláda chce proto spustit plán, pomocí kterého by násilí v rodinách podařilo snížit. Premiér Edouard Philippe v úterý ohlásí první opatření.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální násilí (ilustrační foto) | Foto: Nino Carè | Zdroj: Pixabay

„Julie byla jednou na policejní stanici a řekla jim, že její muž má zbraň. Oni jí na to odpověděli, že dokud ji nepoužil, nemůžou s tím nic udělat,“ popsal pro televizi BFMTV Lucien Douib, otec jedné ze žen, jež se staly obětí domácího násilí. Jeho dceru Julii před půl rokem zastřelil její manžel revolverem, který mu patřil. „Myslím, že tady byla velká chyba. Mohli ji zachránit,“ dodává Douib.

‚Mohou svádět muže ke znásilnění.‘ Malajsijský senátor navrhl trestat ženy za chování a oblékání

Číst článek

Minulý víkend policisté našli těla dalších žen. Zatím poslední obětí je podle deníku Le Monde 92letá žena, kterou údajně ubil její o dva roky starší manžel. Vyšetřovatelé našli taky tělo 21leté dívky, která zemřela po hádce s přítelem ve městě Cagnes-sur-Mer nedaleko Nice na Azurovém pobřeží.

Francouzská vláda se proto nyní rozhodla zakročit a v těchto dnech zahajuje nová opatření. Kabinet v čele s premiérem Edouardem Philippem například spouští celospolečenskou debatu na téma domácího násilí. Diskuze se zúčastní jak ministři, tak i různé asociace a příbuzní obětí.

Hlavním cílem bude přinést konkrétní řešení. O některých z nich už dříve mluvila ministryně pro boj proti diskriminaci a za rovnost pohlaví Marlene Schippaová. V televizi BFMTV uvedla, že je potřeba se zamyslet i nad vydáváním zbrojních průkazů.

Do Česka míří aplikace, která pomáhá obětem domácího násilí. V Británii funguje už rok

Číst článek

„Máme tendenci říkat, že partner ženu umlátil. Když se ale podíváte na čísla a důkladně prostudujete všechny materiály, tak první příčinou smrti nebo způsob provedení vraždy, jsou střelné zbraně,“ řekla Schiappaová.

Dalším opatřením, o němž vláda uvažuje a chce jej v následujících týdnech představit, je zavedení speciálních náramků. Ty by zabraňovali mužům, kteří v minulosti zaútočili na ženy, vstoupit do vymezené oblasti, kde jejich bývalé partnerky žijí.

Francouzské asociace bojující proti domácímu násilí požadují po vládě konkrétní kroky a navýšení rozpočtu na boj proti násilí v rodinách. Podle deníku Le Figaro Francie do této problematiky ročně investuje 78 milionů eur, tedy v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme