Diakonie se snaží zabavit a rozptýlit izolované seniory. Rozjela projekt ‚Dopisy pro radost‘

Do domovů pro seniory míří stovky dopisů pro radost. Některé píšou dospělí, další děti, které je doplňují i kresbami. Projekt organizuje Diakonie, podle které si senioři čtou psaní i víckrát za sebou a některým u takového dárku tečou slzy dojetím. V domovech pro seniory jsou totiž stále zakázané návštěvy. Aby se tam vzkazy od lidí dostaly co nejjednodušší cestou, zájemci nemusí ani na poštu.

Tento článek je více než rok starý.

Vsetín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior, penzista (ilustrační foto)

Projekt „Dopisy pro radost“ pomáhá seniorům v domovech | Foto: stevepb/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Dopis jednoduše napíšou na papír, nafotí ho na mobil a pošlou Diakonii. Pečovatelky pak v domovech pro seniory dopisy vytisknou a předávají je i pár minut po odeslání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Veroniky Hlaváčová o projektu „Dopisy pro radost“

Ve vsetínském domově pro seniory si jedna z klientek přečetla dopis od školačky ze Středočeského kraje. Ze psaní citujeme: „Posílám pozdrav z Kolína. Přeji hodně zdraví. Učím se teď doma a chodím jen na zahradu. Mějte se hezky. Amálka.“

Časté jsou taky dopisy s obrázkem: „Dobrý den, jmenuji se Barunka a moc si všichni přejeme, abyste byli zdraví a mohli třeba na procházku. Já už se taky těším do školy. Posílám vám obrázek, snad Vám udělá radost.“

Co potřebují senioři, kteří jsou v době koronaviru nejohroženější skupinou? Odpovídala expertka Bohatá

Číst článek

Projekt se jmenuje Dopisy pro radost a přišla s ním Diakonie, která pomáhá lidem v různých životních krizích. Podle Pavla Hanycha stačí dopis napsat, vyfotit a nahrát na webovou stránku.

Dopisy nás napadly jako reakce na velký problém samoty a izolace seniorů. Společenský život v těchto domovech musel být v souvislosti s ‚koronakrizí‘ omezen. Reakce jsou radostné. Lidé jsou někdy až dojatí, že si na ně vzpomněl vlastně někdo cizí. Také jim říkáme, že si nemusí dělat starosti s odpovědí,popisuje Radiožurnálu.

Videonahrávky

Online se posílají vzkazy v jiném projektu i pečovatelkám, a to v podobě videonahrávky. Natočil ji třeba Petr nebo Michal: „Odvádějí obrovský kus práce, važme si jejich práce. Dělají to skvěle. Děkujeme, holky, děkujeme pečovatelkám za všechny. Díky a držte se.“

V Británii slaví úspěch virtuální adopce seniorů. ‚Vnoučata‘ jim během karantény pomáhají se samotou

Číst článek

Přidal se také český basketbalista, který hraje za španělský klub, Vít Krejčí:

„Ahoj, zdravím všechny. Já jsem Vítek Krejčí, hráč Zaragozy. Chtěl bych poděkovat všem lidem ze sociálních služeb, kteří nám pomáhají přečkat tuhle dobu. Často je na vás zapomínáno. Doufám, že to všichni přečkáme v pohodě a že třeba brzo uvidíme na basketbalových hřištích.“

Návštěvy v domovech pro seniory by mohly být povolené v červnu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme