Kanadská televize vystřihla z filmu Sám doma 2 scénku s Trumpem. Jeho syn to označil za ‚ubohost‘

Vypjatost politické situace ve Spojených státech v čase nedávno podané ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa ilustruje spor, jež se rozehrál v amerických médiích kvůli repríze filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku v kanadské státní televizi CBC. Ta odvysílala film z roku 1992 bez několikavteřinové scénky, v níž Trump poradí hlavnímu hrdinovi cestu v hotelu. Vystřižení scény vyvolalo hněv i nadšení na různých koncích politického spektra.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na chybějící scénu upozornil asi nejhlasitěji pořad Fox & Friends televize Fox News. Ten je dlouhodobě Trumpovi nakloněn a prezident ho zřejmě často sleduje, jelikož pozvané hosty nezřídka cituje ve svých příspěvcích na twitteru. Podle jednoho z hostů se snaží Trumpovi oponenti vystřihnutím scénky smazat Trumpův veřejný obraz z 90. let minulého století, kdy byl oblíbenou veřejnou figurou. Podle jedné z moderátorek se pak jedná o cenzuru.

Na aféru upozornil na twitteru i nejstarší Trumpův syn Donald mladší, když sdílel článek, který vystřižení scény označoval za „ubohost“.

Debata o impeachmentu ve Sněmovně reprezentantů začala kritikou Trumpa. ‚Modlete se,‘ píše prezident

Číst článek

Krok kanadské televize okomentoval i samotný Trump. „Ten film nikdy nebude stejný (jen vtipkuju). Justinovi T se asi nelíbí, že ho nutím odvádět (dvě procenta výdajů – pozn. red.) do NATO a platit za dohodu,“ reagoval prezident na twitteru. Zmiňovanou dohodou myslel Trump severoamerický obchodní pakt USMCA mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou.

Chybějící scénu kritizovali někteří uživatelé na twitteru jako snahu levicově zaměřených médií „vymazat historii“ a ublížit Trumpovi jakýmkoliv možným způsobem. Jiní zase vystřižení vítali a Kanadě gratulovali.

Více reklamy

Mluvčí CBC Chuck Thompson však ve vyjádření uvedl, že televize nedávno odvysílanou verzi získala a upravila již v roce 2014, kdy Trump ještě ani neoznámil, že se chystá kandidovat na prezidenta. Podle CBC z filmu zmizelo dohromady osm minut materiálu, který neměl význam pro zápletku filmu a televize tak mohla do snímku vložit více reklamy.

Ve vystřižené scéně jde hlavní představitel filmu Kevin po chodbě luxusního newyorského hotelu Plaza, který v době natáčení filmu Trumpovi patřil. Kevin v jednu chvíli zastaví kolemjdoucího Trumpa a zeptá se ho, jak se dostane do lobby. Trump mu odpoví „rovně chodbou a vlevo“, načež se za ním ještě po chvíli otočí. Tím jeho vystoupení ve filmu končí.

Podle televize CNBC Trump často žádal o podobné krátké výstupy ve filmech, jež se natáčely v některý jeho nemovitostech.

Sněmovna vedená demokraty minulý týden ve středu Trumpa obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Obžalobu má v lednu projednávat Senát, kde mají většinu republikáni. Očekává se proto, že horní komora Kongresu prezidenta osvobodí. Pro uznání viny Trumpa, a tím i jeho sesazení, by musely hlasovat dvě třetiny senátorů. Otázka ústavní žaloby na Trumpa silně rozděluje americkou politickou scénu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme