Prezident Trump není příznivcem úsporných žárovek. ‚Pod starými nevypadám tak oranžově,‘ přiznal

Americký prezident Donald Trump není příznivcem úsporných žárovek, jejich likvidování považuje za komplikované. Ve čtvrtek se s tímto poznatkem svěřil zaměstnancům továrny na výrobu praček ve městě Clyde v Ohiu, kam se vydal na návštěvu. Zaujalo to agenturu DPA. Trump také vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní TikTok a We Chat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpova vláda loni v září zrušila zákaz klasických žárovek, který měl začít platit od letošního roku | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Úsporné žárovky jsou považované za nebezpečný odpad a musíte je likvidovat na speciální skládce. Kdo ale bude cestovat 28 mil kvůli žárovce?“ řekl ve čtvrtek Trump. „Jste všichni hezcí, ale když se používali staré žárovky, vypadali jste lépe než s těmi strašnými moderními. Já je mám rád hlavně proto, že nevypadám tak oranžově,“ uvedl také v žertu šéf Bílého domu.

Trumpova vláda loni v září zrušila zákaz klasických žárovek, který měl začít platit od letošního roku. Trump tvrdí, že ty úsporné jsou nebezpečný odpad a pochybuje o tom, že by se je lidem chtělo vyhazovat do speciálních boxů.

DPA připomíná, že Trump je kvůli svému nepřirozeně působícímu opálení často terčem vtípků. Už opakovaně řekl, že má raději tiskové konference pod širým nebem, protože v přirozeném světle vypadá lépe.

Prodej TikToku

Trump také pokračuje v boji proti sociální síti TikTok - na základě nového exekutivního příkazu budou do 45 dnů zakázány veškeré transakce s čínskými společnostmi, které TikTok nebo WeChat vlastní.

Spor o TikTok ve Spojených státech pokračuje, Microsoft jedná o převzetí amerických aktivit aplikace

Číst článek

Šéf Bílého domu uvedl, že platforma TikTok může být využívána k dezinformačním kampaním ve prospěch čínské komunistické strany a že Spojené státy „musejí podniknout agresivní kroky proti majitelům TikToku, aby chránily svoji národní bezpečnost“.

Aplikace pro sdílení videí TikTok patří společnosti ByteDance, WeChat pak firmě Tencent Holdings.

Trop nedávno pohrozil zákazem TikToku ve Spojených státech, pokud se ByteDance do 15. září nedohodne na prodeji svých aktivit ve Spojených státech s americkou společností Microsoft. Ta již potvrdila, že s ByteDance jedná a Trump avizoval, že pak už by mu TikTok nevadil, protože data amerických uživatelů by zůstala v USA a nehrozilo by, že se k nim dostane čínská vláda. Podle agentury DPA je exekutivní příklad formou nátlaku, jak obchod uspíšit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme