Česko je v konzumaci drog pod evropským průměrem. Nejvíce uživatelů má pervitin a halucinogenní houby

Pokud jde o konzumaci drog, je Česko v Evropě mírně podprůměrné, v několika oblastech se ale řadí vysoko. Češi patří například mezi největší konzumenty pervitinu nebo halucinogenních hub. I to vyplývá ze zprávy, kterou vydává Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost

Zhruba pět Čechů z tisíce jsou rizikoví uživatelé pervitinu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zpráva přímo neporovnává jednotlivé země, přesto z ní lze vyčíst také data o Česku. Vychází z ní například to, že v Česku jsou populární halucinogenní houby. Zkušenost s nimi má zhruba 2,7 desetin procenta mladých lidí ve věku 15 až 34 let.

Ovlivňují vědomí, ale ne tak jako tvrdé drogy. Česká vláda řeší, jak naložit s kratomem, CBD a HHC

Číst článek

Pervitin se v Česku konzumuje nejvíce z Evropy. Zhruba pět Čechů z tisíce jsou rizikoví uživatelé pervitinu. To vychází především z historie, protože pervitin se v Česku vyrábí už desítky let. Naopak méně než v jiných státech Evropy jsou zde rozšířené opiáty, jako je třeba heroin.

U konopí a příbuzných produktů lze pozorovat mírný meziroční nárůst. Aktivní zkušenost s konopím má přes 23 procent mladých lidí.

Pozitiva pro Česko?

Nízké rozšíření opiátů v Česku je pro stát pozitivní zprávou, heroin i syntetické látky jako fentanyl jsou totiž mimořádně nebezpečné. U fentanylu jsou velmi častá i úmrtí z předávkování.

U metamfetaminů, tedy pervitinu, zpráva uvádí také to, že se v Česku daří odhalovat jeho výrobny. Zpráva potom Česko vyzdvihuje za výměny injekčních stříkaček.

📢Just published: our analysis of the latest data on the drug situation and responses to it

👉European Drug Report 2023: Trends and Developments

This year, in a new digital-first and modular format:
emcdda.europa.eu/publications/e…

#EuropeanDrugReport2023

13:01 – 16. 06. 2023

109 151

Čeští narkomani mají možnost vyměnit použité stříkačky za čisté v nízkoprahových centrech. To má své výhody, zejména pokud jde o prevenci nemocí i o kontakt s narkomany kvůli obecnému přehledu.

V tom je Česko v dobré společnosti, v Evropě najdeme pět zemí, které v tomto naplňují očekávání Světové zdravotnické organizace. Je to třeba Norsko, Lucembursko nebo Finsko.

Nové drogy

Obecně podle zprávy platí, že ilegální drogy jsou stále v Evropě velmi dostupné. Objevují se také nové drogy, jejichž konzumace s sebou nese více rizik.

Europol při akci proti dark webu zatkl 288 lidí. Kriminalisté jim v devíti zemích zabavili 850 kilo drog

Číst článek

Nové drogy totiž nejsou až tak vyzkoušené, ani uživatelé s nimi nejsou natolik sžití, aby odhadli rizika. A pak je zde také riziko interakcí mezi drogami společně, protože řada narkomanů užívá drogy kombinovaně.

Mezi nové drogy, které si nachází své místo v Evropě, patří ketamin, fentanyl nebo první polosyntetický kanabinoid, tedy látka podobná konopí. Nazývá se HC, tedy hexahydrokanabinol.

Mezi mladými je také stále populárnější oxid dusný neboli rajský plyn. U něj zpráva upozorňuje na zdravotní rizika, které tato látka může způsobit.

V Evropě narůstá také konzumace kokainu, který je momentálně velmi dostupný. Ve srovnání s předchozími lety se celníkům podařilo zadržet rekordní množství drogy, celých 303 tun.

Uživatelé opiátů, by se naopak mohli začít obávat, že tu heroin a podobné látky nebudou. Tálibán totiž v Afghánistánu likviduje maková pole, odkud se potom opium a další látky dováží.

Drogy před soudem i ve vodě

Užívání drog se sleduje pomocí několika faktorů. Nejjednodušším z nich je self-reporting, tedy dotazníky, ve kterých lidé dobrovolně uvedou, co užívají nebo co vyzkoušeli. Dotazníky zachytí i méně časté uživatele.

Investice do prevence by ušetřily životy i státní rozpočet, říká protidrogový koordinátor

Číst článek

Sledují se také třeba data z odvykacích center a z nemocnic. Pokud centra někoho přijmou, zaznamenají kdy přišel, jak dlouho drogy užívá a jaké drogy už vystřídal. Z dat například vychází, že doba mezi začátkem užívání kokainu a nástupu do léčebného centra je zhruba deset let.

Dále se sleduje také počet zadržených drog, počet uživatelů, kteří za jejich držení stanou před soudem a monitoruje se také kvalita drog. V Evropě totiž existují testovací centra, kde si lidé mohou otestovat, zda je jejich látka je bezpečná. V neposlední řadě se sleduje i výskyt zbytků drog v odpadních vodách.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme