Dům, který vás vede k přírodě. Americká vila Fallingwater inspiruje i české architekty

Když vám obývacím pokojem protéká řeka, obvykle to nevěstí nic dobrého. Existuje ale minimálně jedno stavení, které si i díky takovémuto prvku získalo mezinárodní obdiv. Fallingwater, neboli Padající voda, patří mezi ikonické domy světa podobně jako brněnská Vila Tugendhat. A protože architekt Frank Lloyd Wright vyprojektoval tento dům v lesích u Pittsburghu přímo nad vodopádem, stojí velké peníze a úsilí tuto památku zachovat.

Od stálého zpravodaje Fallingwater (Pensylvánie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fallingwater navrhl Wright v roce 1935 a dodnes je jedinečným dílem světové architektury | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Katie tu dělá průvodkyni teprve krátce, a tak z ní nadšení jenom sálá, když mluví - třeba o tom, že stavba podle Wrightova návrhu sestává jen ze čtyř materiálů - z kamene vytěženého přímo tady na místě, betonu, skla a oceli. Dokonce uvnitř najdeme původní skálu, kterou architekt ponechal jako součást krbu, a z obývacího pokoje se schází dolů přímo do řeky. Funguje to esteticky, ale teď v létě i prakticky - jako vítaná klimatizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Kaliby od domu Fallingwater

„Záměrem bylo, aby dům byl s říčkou i fyzicky propojený. Zároveň sem díky tomu proudí chladný a vlhký vzduch a do obýváku pronikají zvuky i vůně té vody,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Justin Gunther má teď Fallingwater na starosti coby ředitel, zároveň je viceprezidentem spolku pro ochranu přírody západní Pensylvánie (Western Pennsylvania Conservancy). Právě této organizaci bezdětný syn původního majitele Edgara Kaufmanna vilu před víc než půl stoletím přenechal.

„Na Fallingwater je skvělé, že vás vždycky znovu nadchne. Pokaždé si všimnete něčeho, co jste minule neviděli. Je pozoruhodné a inspirující, jak vás ten dům vede k tomu, abyste věnovali pozornost přírodě. Wright například navrhnul nízké stropy, takže když jste uvnitř, neustále vás to nutí vyjít ven. Ačkoli máme na stěnách skvělé původní umění, vlastně ani není potřeba, protože sochy a obrazy u tohoto domu supluje příroda.“

I proto jsou v pokojích unikátní rohová okna, aby výhled na řeku a okolní zeleň byl pokud možno celistvý a nerušený. Wright myslel i na takové detaily své modernistické - nebo jeho vlastním termínem organické - architektury, která inspiruje i české architekty. Kamil Mrva se sem do Spojených států čas od času vrací, a jeho první cesta kdysi vedla právě po Wrightových stopách a k Fallingwater.

„Tato vila společně s vilou Savoy nebo naší brněnskou vilou Tugendhat je považována za jednu z nejdůležitějších ikon světové architektury v bydlení,“ říká.

Ostatně lidé pečující o Fallingwater a Vilu Tugendhat jsou v kontaktu, naposledy letos na jaře při pátém ročníku konference ikonických domů světa. Péče o ten zdejší je možná nejsložitější ze všech - navrhnout vilu coby součást vodopádu bylo od Wrighta sice geniální, ale zároveň danajské.

Jaké jsou její vyhlídky, že ji voda za čas nezničí, uslyšíte v celé reportáži - v neděli po deváté hodině v Zápisníku zahraničních zpravodajů na stanici Radiožurnál.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme