V Nilu sice plují splašky, vodní sporty jsou v Káhiře přesto na vzestupu. Egypťané hledají rozptýlení

Vydat se na kajaku v Káhiře po Nilu je tak trošku výzva pro otrlé. Nejde přitom o řádnou peřejnatou řeku a nehrozí na ní ani útok krokodýla. Nil je ale v Egyptě silně znečištěný. Jeho voda obsahuje všechno od průmyslových těžkých kovů, přes splašky, až po PET lahve a uhynulá zvířata. Přesto jsou vodní sporty v Káhiře na vzestupu a o víkendových ránech vyrážejí na vodu i kajakáři.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V Nilu jsem se ještě nekoupala. Je to trochu jiná voda, než v moři. Ale kajak se mi líbí, určitě budu pokračovat. A voda z Nilu že je nebezpečná? Vždyť ji pijeme,“ směje se Núra, mladá Káhiřanka, která pracuje v grafickém studiu a ranní projížďku na kajaku na předměstí Káhiry absolvovala poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o vodní sporty v Káhiře roste. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka

U vody je také Němec David, který v Káhiře pracuje a obavy z nilské vody si nepřipouští. Svléká tak triko a vrhá se do hnědozelené tekutiny. „Chtěl jsem si vždycky zaplavat v Nilu a teď byla příležitost, tak proč to nezkusit. Když jsem se na tu vodu díval, tak mi přišla dobrá, asi už jsem se koupal i ve špinavější,“ řekl Radiožurnálu.

Káhiřané navíc používají otevřené kajaky, takže odpadají obavy z nutnosti případného eskymáckého obratu a nevyhnutelného koupání v nilské vodě. 

Voda odpadky odnese

Přímo na hladině Nilu se potkávají dva úplně různé egyptské světy. Na jedné straně skupina mladých, sportovních lidí, kteří si - na egyptské poměry - ne za úplně malé peníze užívají vyjížďky na kajacích, a na druhé straně ti úplně nejchudší Káhiřané, které potkávají na jejich pramici, ze které si loví udicemi z Nilu svoji obživu.

Čtyřnozí tuláci končí podle Egypťanů na asijských talířích. Proti vývozu psů protestuje i fotbalista Salah

Číst článek

Opodál pak jeden fousatý rybář na břehu nadává, že mu sportovci plaší ryby, a že se mu zamotají do vlasců. 

„Chodím pravidelně, mám vodní sporty rád. A lidi sem chodí na kajaky, aby na vodě úplně zapomněli na ten káhirský svět. I jedna hodinka nám stačí, abychom se od těch dopravních zácp, problémů a práce odstřihli,“ říká Muhammad, který je mladým káhirským profesionálem, pro které je tohle rozptýlení rozhodně vítané.

Trenér Sejf tu dohlíží na začátečníky. „Voda v Nilu je hodně znečištěná, to je pravda, ale výhoda je, že teče rychle, takže odpadky odnese,“ přiznává kajakářský instruktor.

„Občas se nám někdo cvakne, ale žádnou nebezpečnou situaci jsme neměli. Zájem o kajaky na Nilu obrovsky narostl. Není to žádný sportovní výkon, lidé sem chodí spíš za přírodou, za vodou, za stromy, za rybami,“ popisuje Sejf.

Kousek od břehu jsou totiž přírodní ostrovy s rákosím, ptáky a zelení - uprostřed Káhiry úplná oáza.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme