Berlínské bazény snížily teplotu vody na 26 stupňů a povolily neopreny. Sauny zůstanou vypnuté

Berlín kvůli úspoře energií snížil teplotu vody v městských krytých bazénech z dosud obvyklých 28 na 26 stupňů Celsia. Plavci, pro které je taková teplota příliš nízká, mají povoleno nosit neopreny. A někteří takovou možnost již využívají, jak řekla Claudia Blankennagelová z komunálního podniku Berliner Bäder-Betriebe (BBB), který plavecké haly a koupaliště v metropoli provozuje.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bazén koronavirus ilustrační foto

Berlín kvůli úspoře energií snížil teplotu vody v městských krytých bazénech z dosud obvyklých 28 na 26 stupňů Celsia (ilustrační foto) | Foto: Dominic Lipinski | Zdroj: Reuters

Německo kvůli energetické krizi hledá možnosti, jak snížit spotřebu energií, především pak plynu. V případě plynu, který se používá i k ohřevu vody v bazénech, chce vláda kancléře Olafa Scholze dosáhnout dvacetiprocentní úspory oproti dosavadní spotřebě.

Německo bude mít až 200 miliard eur na regulaci cen energií. Parlament souhlasil s možností půjčky

Číst článek

Taková úspora má Německu zajistit překonání zimy bez nedostatku plynu. S energiemi proto šetří státní úřady, soukromé firmy i komunální provozy včetně těch berlínských.

Berlínský senát, což je regionální vláda německé metropole, se jako jedno z opatření rozhodl ohřívat vodu v městských bazénech na 26 stupňů. Rozdíl dva stupně Celsia by podle propočtů měl uspořit až 25 procent energetické spotřeby pro ohřev.

„Snížení teploty se netýká zdravotnických a terapeutických bazénů,“ uvedla berlínská vláda. Voda v těchto bazénech je dále ohřívána na zhruba 32 stupňů.

Návštěvníci musí počítat s tím, že voda nemá neustále teplotu 26 stupňů. Důvodem je, že ve filtračním systému se dopouští čerstvá voda, konkrétně 30 litrů na návštěvníka za den, takže teplota vody může kolísat třeba až k 25,4 stupně.

Neopren

Ne všem plavcům nižší teplota vyhovuje, někteří si již stěžovali, že voda je příliš chladná a že snížení o dva stupně je velmi znát. Takoví návštěvníci mohou bez strachu z vykázání nosit neopreny, a to nejen ty krátké, které chrání především trup těla, ale také ty s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Těm, kteří si neopren kupovat sice nechtějí, ale zároveň je jim ve vodě chladno, komunální podnik BBB doporučuje nosit silikonovou plaveckou čepici. I ta totiž pomůže zpomalit ochlazování těla.

Německo si nechá dvě ze tří jaderných elektráren v rezervě, není si jisté ruským plynem

Číst článek

Povolení nosit neopren ve vnitřních bazénech podle Blankennagelové nejen umožňuje plavcům zachovat si tepelnou pohodu, ale také sjednocuje podmínky ve všech městských bazénech.

„Doposud v berlínských bazénech neexistovalo žádné jednoznačné pravidlo pro používání neoprenových obleků. Nebyly ani povoleny, ani zakázány,“ řekla. Kdo tak dosud chtěl plavat v neoprenu, musel spoléhat na vstřícný přístup personálu. „To se nyní změnilo a poprvé máme jasné pravidlo,“ uvedla.

Řekla také, že plavci již neopren nosí. „V krytých bazénech jsou to ale ojedinělé případy. Mnozí sice vnímají teplotu 26 stupňů Celsia jako chladnější, ale stále vodu nepovažují za studenou,“ řekla.

Bez saun

Poznamenala, že neopren používá velká část návštěvníků letní plovárny v berlínské části Kreuzberg, která má stále otevřený venkovní padesátimetrový bazén. Ten komunální podnik nijak neohřívá, proto se v něm teplota vody nyní pohybuje okolo 14 stupňů.

Úřady vytopené na 19 stupňů i neosvětlené budovy. V Německu začínají platit mimořádná opatření

Číst článek

Venkovní bazén v Kreuzbergu město ponechalo otevřené pro velký zájem, s provozem se počítá do 28. října. Součástí vstupenky je horký čaj. Pokud ale plavci čaj chtějí, musí si přinést vlastní hrneček. Plovárna zájemce zároveň ujišťuje, že voda ve sprchách je teplá.

Téma snížené teploty v městských bazénech se dostalo i mezi otužilce, kteří se v berlínských jezerech koupají celoročně nehledě na počasí. Zprávy o teplotě vody 26 stupňů a možnosti nosit neopren u nich ale vyvolávají spíše pobavení. Líto je jim ale to, že městské bazény kvůli úsporám nezprovoznily sauny.

Berlínský senát rozhodl, že sauny zůstanou uzavřené. Nařízení prozatím platí pro podzimní sezonu, ale předpokládá se, že kvůli nedostatku plynu nebudou sauny fungovat ani v zimě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme