Blesková zpráva

Šest mrtvých po střelbě v nemocnici v Ostravě

Druhá nejvyšší česká výhra v Eurojackpotu. Sázející vyhrál přes 1,4 miliardy korun

V evropské loterii Eurojackpot vyhrál sázející z České republiky 1,412 miliardy korun. Je to druhá nejvyšší výhra v historii země, informoval mluvčí Sazky Václav Friedmann. Rekordní výhra v Česku padla v květnu 2015, sázející z Pardubického kraje tehdy vyhrál 2,466 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loterie Eurojackpot | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel. Pět z nich vybírá z padesáti a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bere dnešní výhru s čísly 8, 23, 40, 41, 42 a dvojicí doplňkových čísel 2 a 10.

Podle mluvčího Sazky Friedmanna nyní běží lhůta 365 dní, během které se musí výherce o svoji výhru přihlásit. Prodlouženou lhůtu stanovila novela loterijního zákona, která nabyla účinnosti v lednu 2017.

Výherce 2,466 miliard korun z roku 2015 se ještě musel přihlásit nejpozději do 35 dní. Nakonec se ozval po 26 dnech. Muž středního věku z Pardubicka, který si přál zůstat v anonymitě, podle svých slov čekal, až opadne mediální zájem a situace se „aspoň trochu uklidní“.

Eurojackpot je nadnárodní loterie, do které je zapojeno 18 států Evropy. Česká republika se ji účastní od října roku 2014. Losuje se jednou týdně, a to každý pátek od 20.00 do 23.00 v Helsinkách. Cena sloupečku je 60 korun – celkem jich je na tiketu šest.

Základní údaje o evropské loterii Eurojackpot a přehled největších výher v ČR

  • Mezinárodní číselná loterie Eurojackpot se hraje od března 2012. Vznikla jako konkurenční projekt podobné hry EuroMillions.
  • V současnosti se hraje v 18 evropských zemích: České republice, na Slovensku, v Dánsku, Estonsku, Finsku, Chorvatsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Norsku, na Islandu, ve Slovinsku, Polsku, Španělsku a ve Švédsku.
  • Slosování Eurojackpotu se provádí jednou týdně, každý pátek mezi osmou a jedenáctou večer v Helsinkách. Vyhlášení vítězů se uskutečňuje v Německu a Dánsku.
  • Minimální výše jackpotu je deset milionů eur, maximální pak 90 milionů eur.
  • Celkem má loterie 12 úrovní výher podle počtu uhodnutých čísel. Pro získání hlavní výhry je nutné trefit pět čísel z 50 a další dvě čísla z deseti. Matematická pravděpodobnost vsazení správné kombinace je 1:95,344.200.
  • V České republice se oficiálně hraje od října 2014. Licenci na její provozování drží loterijní společnost Sazka. Cena jednoho sloupce na tiketu je 60 korun. Tiket obsahuje šest sloupců a sázející platí pouze za ty sloupce, které vyplní. Sázející musí být také starší 18 let.
  • První milionová výhra z Eurojackpotu putovala k výherci z ČR počátkem listopadu 2014. Na tiketu podaném ve Znojmě bylo správně pět plus jedno číslo, což sázejícímu vyneslo výhru ve výši 17,3 milionu korun.
  • Rekordní výhra v ČR padla v květnu 2015, sázející z Pardubického kraje tehdy vyhrál 90 milionů eur, tedy v přepočtu 2,466 miliardy korun, což byl také dosavadní evropský rekord loterie. Stejnou částku, tedy 90 milionů eur, vyhrál v říjnu 2016 sázející v Německu a v únoru 2018 sázející ve Finsku. Největší počet výher nad milion korun byl dosud zaznamenán v Německu, kde sázející získali dohromady výhry v celkové výši téměř 38 miliard korun.
  • Sázející z ČR dnes vyhrál 1,412 miliardy korun, což je druhá nejvyšší výhra v historii země. Třetí nejvyšší výhra v ČR činila 399,9 milionu korun a padla v nejštědřejší české loterii Sportce v listopadu 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme