V Číně politiku nikdo neřeší, říká úspěšná česká architektka Eva Le Peutrec

Postavila už 24 mrakodrapů a před nedávnem ji v Číně oslovili s dalším projektem. V příštích měsících se navíc architektka Eva Le Peutrec chystá založit firmu, kde bude navrhovat luxusní byty na Tahiti a Vanuatu. Česká architektka byla hostem v pořadu Osobnost Plus.

Osobnost Plus Praha/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká architektka Eva Le Peutrec | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Proslavila se hlavně v Šanghaji, kde několik let žila a navrhla desítky mrakodrapů. „Šanghaj byla největší výzva a zároveň se tam hodně stavělo,“ vzpomíná na asijský kontinent úspěšná česká architektka Eva Le Peutrec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Evou Le Peutrec

Přestože architektura není obor, který by přál rodině, daří se Evě Le Peutrec tyto dva světy skloubit. Stojí to prý ale mnoho sil.

„Snažím se být superženou, supermatkou i superarchitektkou. Není to vždycky jednoduché, sedět na více židlích, ale baví mě to,“ říká. 

„Architektura je boj a je hodně o penězích. Zakázky jsou třeba za miliardu dolarů, takže ego architektů je veliké – často soupeříte třeba se svým vlastním šéfem,“ přibližuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

K otázce postavení žen v Číně říká, že Číňankám v kariérách paradoxně uškodilo ukončení politiky jednoho dítěte. Zaměstnavatelé je totiž v očekávání možných mateřských povinností chtějí o to méně do práce přijímat.

V tomto ohledu poukazuje Le Peutrec na podobnou analogii v USA, kde údajně mělo podobný efekt hnutí MeToo. „Ženy to vlastně diskvalifikovalo a muži s nimi nechtějí pracovat,“ vysvětluje.

„V Číně nebo samotné Šanghaji politiku nikdo neřeší. Čína je podle mě opravdu největší kapitalismus světa – v porovnání s tím, co jsem zažila třeba v San Franciscu,“ říká architektka k otázce politické situace.

Od 80. let se prý právě v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty.

„Jsem přesvědčená o tom, že když to bude pokračovat takhle, tak tam politiku nikdo řešit nebude,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Evou Le Peutrec pro Český rozhlas Plus. Mluvily také o tom, jak těžké je pro ženu prosadit se mezi architekty nebo o čínském naturelu.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme