Férovější Česko? Tři čtvrtiny lidí fandí manželství bez ohledu na sexuální orientaci, ukazuje výzkum

Tři čtvrtiny Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Tři pětiny dotázaných jsou pak pro, aby páry gayů a leseb mohly adoptovat opuštěné děti z ústavů. Ukázal to únorový průzkum agentury Median pro kampaň za manželství pro všechny Jsme fér. Mluvčí kampaně Klára Kubíčková o tom informovala ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželství lidí stejného pohlaví. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kampaň odstartovala před rokem. Podle pořadatelů přibývá lidí, kteří podporují rovnost šancí pro homosexuály. V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných, tedy o sedm procentních bodů méně. Podle letošního zjištění bylo proti 19 procent dospělých.

„Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 procent společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ uvedl šéf kampaně Jsme fér Czeslaw Walek.

Na dotazy v únoru odpovídalo 1216 lidí nad 18 let z celé republiky. Z nich 71 procent souhlasilo také s tím, aby si gayové a lesbické ženy mohli osvojit dítě svého partnera či partnerky. Děti dvou otců a dvou matek totiž v Česku mohou zatím mít oficiálně jen jednoho rodiče. Celkem 61 procent dotázaných souhlasí pak také s tím, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti z ústavů. Proti je 31 procent respondentů.

Podporu vyjadřují víc ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním. Podle socioložky agentury Median Ley Michalové za větší vstřícností žen může být jejich volnější postoj k zažitým rolím v rodině i citovější pohled na to, co je pro děti dobré. „Největší rozdíl podpory adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je ve věku mezi 45 a 54 lety. Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou. A navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ uvedla Michalová.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

Výsledky také ukázaly, že víc než pětina lidí míní, že si homosexualitu může člověk zvolit. Zhruba stejný podíl dotázaných ji považuje za nemravnou. Tři z deseti lidí se domnívají, že homosexualita je módní záležitost a že její přijímání ve společnosti přispívá k úpadku morálky. Celkem 13 procent dotázaných si myslí, že by manželství gayů a leseb ohrozilo manželství heterosexuálů. Osm procent uvádí, že by sňatky gayů a leseb ohrožovaly přímo je osobně.

V Česku mohou dvojice mužů či žen od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Za prvních 11 let to udělalo 2647 párů. Registrovaní partneři mohou získat například informace o zdravotním stavu svého protějšku či po něm mohou dědit stejně jako v manželství.

Nemají ale společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod. Sirotčí důchod nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy. Podle loňského květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by gayové a lesby měli mít právo uzavírat manželství podle 52 procent Čechů a Češek nad 15 let.

Celkem 41 procent dotázaných mělo opačný názor, sedm procent lidí nevědělo. V roce 2007 právo na svatbu homosexuálům přiznávalo 36 procent lidí, proti bylo 57 procent.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme