Férovější Česko? Tři čtvrtiny lidí fandí manželství bez ohledu na sexuální orientaci, ukazuje výzkum

Tři čtvrtiny Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Tři pětiny dotázaných jsou pak pro, aby páry gayů a leseb mohly adoptovat opuštěné děti z ústavů. Ukázal to únorový průzkum agentury Median pro kampaň za manželství pro všechny Jsme fér. Mluvčí kampaně Klára Kubíčková o tom informovala ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželství lidí stejného pohlaví. Ilustrační foto.

Manželství lidí stejného pohlaví. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kampaň odstartovala před rokem. Podle pořadatelů přibývá lidí, kteří podporují rovnost šancí pro homosexuály. V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných, tedy o sedm procentních bodů méně. Podle letošního zjištění bylo proti 19 procent dospělých.

„Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 procent společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ uvedl šéf kampaně Jsme fér Czeslaw Walek.

Na dotazy v únoru odpovídalo 1216 lidí nad 18 let z celé republiky. Z nich 71 procent souhlasilo také s tím, aby si gayové a lesbické ženy mohli osvojit dítě svého partnera či partnerky. Děti dvou otců a dvou matek totiž v Česku mohou zatím mít oficiálně jen jednoho rodiče. Celkem 61 procent dotázaných souhlasí pak také s tím, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti z ústavů. Proti je 31 procent respondentů.

Podporu vyjadřují víc ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním. Podle socioložky agentury Median Ley Michalové za větší vstřícností žen může být jejich volnější postoj k zažitým rolím v rodině i citovější pohled na to, co je pro děti dobré. „Největší rozdíl podpory adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je ve věku mezi 45 a 54 lety. Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou. A navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ uvedla Michalová.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

Výsledky také ukázaly, že víc než pětina lidí míní, že si homosexualitu může člověk zvolit. Zhruba stejný podíl dotázaných ji považuje za nemravnou. Tři z deseti lidí se domnívají, že homosexualita je módní záležitost a že její přijímání ve společnosti přispívá k úpadku morálky. Celkem 13 procent dotázaných si myslí, že by manželství gayů a leseb ohrozilo manželství heterosexuálů. Osm procent uvádí, že by sňatky gayů a leseb ohrožovaly přímo je osobně.

V Česku mohou dvojice mužů či žen od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Za prvních 11 let to udělalo 2647 párů. Registrovaní partneři mohou získat například informace o zdravotním stavu svého protějšku či po něm mohou dědit stejně jako v manželství.

Nemají ale společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod. Sirotčí důchod nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy. Podle loňského květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by gayové a lesby měli mít právo uzavírat manželství podle 52 procent Čechů a Češek nad 15 let.

Celkem 41 procent dotázaných mělo opačný názor, sedm procent lidí nevědělo. V roce 2007 právo na svatbu homosexuálům přiznávalo 36 procent lidí, proti bylo 57 procent.

Ukázka z výzkumu Medianu | Zdroj: Jsme fér/MEDIAN

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme