Moderní fotbalový stánek, nebo Atlantida? Vědci kritizují stavbu stadionu pro Beckhamův klub
Po Kataru se centrem světového fotbalu může stát další netradiční místo – Miami. Jde o jedno z hostitelských měst příštího mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku. A majitel tamního klubu americké MLS David Beckham údajně láká dvě dosluhující esa – Messiho i Ronalda. Inter Miami kromě toho staví nový stadion a vše se tam zdá mít růžovou budoucnost. Tuhle idylu kazí odborníci, co upozorňují, že ani fotbal není imunní vůči stoupání hladin oceánů.
Profesor Henry Briceno z nedávno schválený projekt nechápe. Geolog pobřežních oblastí Floridy s oblibou nazývá nově budovaný stadion Beckhamova klubu příští Atlantidou.
„Nedává to žádný smysl povolovat takovéto stavby. Naopak se musíme začít připravovat na odchod z těchto končin. Mezitím samozřejmě musíme Miami chránit, abychom město udrželi v provozu. To je ale jen získávání času. Musíme začít přemýšlet o stěhování,“ popisuje Briceno.
S profesorem Floridské mezinárodní univerzity v Miami, která sídlí nedaleko budoucího nového stadionu, se skláníme nad jeho počítačem. Na webu amerického úřadu pro oceány NOAA hledá interaktivní mapy, které modelují, jak stoupající hladina moří ovlivní zaplavování různých částí Miami.
Nový stadion bude každopádně v problémech, protože Miami už teď zaplavuje spodní voda a každý centimetr stoupání hladin moří to zhorší, o hurikánech nemluvě. A oblast letiště, vedle kterého stadion vznikne, patří do zóny s velkým rizikem záplav už v příštích třiceti letech.
„Je mi z toho smutno, mám své město rád, mám rád Floridu. Někdy tu u takových staveb říkají, že je postaví výš, takže je tím ochrání. Jenže co se stane okolo? Co se stane s elektřinou, s kanalizacemi? Oni budou mít stadion v suchu, ale okolní ulice budou zaplavované. Co s tím? Budou fanoušci jezdit na lodích?“ říká profesor.
Doplňuje, že ale nejde jen o tento stadion, lidé tady staví a kupují domy v rizikových oblastech, protože podle geologa buď nevěří, že budou skutečně pod vodou, nebo si myslí, že je prodají, než půjde do tuhého.
Riziko stále častějšího zaplavování se týká i dalších stadionů pro velké sporty v Americe. V Evropě je v problémech například anglický fotbal, nedávný dokument televize SkySports ukázal, že do roku 2050 budou zřejmě pravidelně zaplavovány stadiony asi čtvrtiny profesionálních klubů.
I proto už se řada tamních klubů i samotná Premier League připojily k programům na ochranu klimatu.