‚Nuda mi podlomila zdraví“. Francouzský muž vysoudil od firmy kvůli nedostatku práce 50 000 eur

Pařížský odvolací soud minulý týden přiznal v přelomovém rozhodnutí odškodné ve výši 50 000 eur (přes 1 330 000 korun) muži, kterému se údajně zhoršilo zdraví v důsledku nudy na pracovišti. Informuje o tom britský deník The Times. Deník připomíná, že francouzským firmám v minulosti hrozily žaloby kvůli přetěžování zaměstnanců, nově jim však nemůže dovolit ani úplné zahálení.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě syndromu vyhoření zná sociální ekonomie i pojem syndrom znudění (ilustrašní foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zaměstnanec výrobce luxusních parfémů Interparfums Frédéric Desnard si u soudu stěžoval, že mu naprostý nedostatek činnosti v zaměstnání podlomil zdraví. Od roku 2010 byl zařazen na pozici, kde se podle svých slov nudil a neměl co dělat.

Koronavirus mění každodenní zvyky. Francouzi vymýšlí, čím nahradí políbení na uvítanou

Číst článek

„Nikdo se nestaral, jestli přijdu v 9.00 nebo v 10.00. Musel jsem nakoupit nějaké zásoby – pár listů papíru – a můj pracovní den byl za mnou,“ řekl. Svou situaci popsal jako „každodenní ponížení“. Nuda u něj vedla k nervovému zhroucení. Musel si vzít na sedm měsíců zdravotní volno, v důsledku čehož byl v roce 2014 propuštěn pro „dlouhou nepřítomnost“.

„Desnard měl už dost nicnedělání. Situace jej uvedla do takové deprese, že čím dál častěji mluvil o sebevraždě,“ uvedl jeden z jeho kolegů u soudu.

Soud se za Desnardovo tvrzení postavil. Konstatoval, že Interparfums mu způsobil újmu na zdraví „nudou a nedostatkem aktivity“, což představuje svého druhu obtěžování.

Syndrom znudění

Podobně jako syndrom vyhoření kvůli příliš velkému pracovnímu vytížení popisuje Christian Bourion, profesor sociální ekonomie na obchodní škole ICN, „syndrom znuděnosti“ jako „zdroj silného utrpení, který může vést k depresi“.

Irský europoslanec se na videokonferenci přihlásil z rozestlané postele a bez kalhot

Číst článek

Osmačtyřicetiletý Desnard vyjádřil naději, že jeho případ pomůže ostatním. „Toto ukáže cestu všem těm, kteří nebyli schopni nalézt správná slova pro popis své situace,“ prohlásil.

Podle britského deníku je syndrom znudění ve Francii častým jevem kvůli přísným zákonům, které znesnadňují propouštění zaměstnanců, jejichž pozice se staly nadbytečnými v důsledku hospodářských či technologických změn.

Mnoho z nich je v podnicích vytlačeno mimo hlavní dění či jsou, jak říkají Francouzi, „uloženi do skříně“. Zůstávají sice na výplatní pásce, ale nedostávají práci v naději, že sami odejdou. Podle některých odborníků trpí znuděností až 30 procent francouzských zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme