Zásadní společenská reforma ve Francii: svobodné ženy i lesbické páry získaly právo na umělé oplodnění

Francouzský parlament v úterý s konečnou platností přijal zákon o bioetice, který mimo jiné umožní asistovanou reprodukci i svobodným ženám či lesbickým párům. Francie se tak stane jedenáctým státem v rámci EU, který toto umožní. Vláda v Paříži počítá s tím, že norma vstoupí v platnost na konci léta, a první děti tak mohou být za nových podmínek počaty ještě do konce letošního roku.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 21:09 29. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění IVF (ilustrační foto)

Asistovanou reprodukci pro všechny zmiňoval už bývalý francouzský prezident François Hollande. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Poslanci Národního shromáždění zákon schválili 326 hlasy ku 115, 42 se jich zdrželo hlasování.

„Zákon svobody, pokroku a rovnosti. Přijetí zákona o bioetice je zdrojem hrdosti, stejně jako krokem vpřed,“ napsal na twitteru francouzský premiér Jean Castex.

Norma nově všem Francouzkám mladším 43 let zpřístupní řadu státem hrazených lékařských postupů a metod souvisejících s plodností a otěhotněním, zejména umělé oplodnění in vitro (IVF). Přináší i reformu rodičovství a přístupu k informacím o biologických rodičích, píše AFP.

Děti, jejichž matky k oplodnění využily sperma od dárce, mohou v dospělosti zjistit některé charakteristiky biologického otce, jako je věk či vzhled. Pokud si přejí, dozvědět se mohou i jeho plnou identitu. Dosud bylo darování spermatu anonymní. Na rodný list dítěte také může být zapsána partnerka matky.

Zákon se věnuje i řadě komplexních témat jako například zachování vajíček či výzkumu embryonálních kmenových buněk. Naopak se do něj nedostala asistovaná reprodukce pro transgender muže či za pomocí spermatu zesnulého partnera.

Česko je velmocí dětí ze zkumavky. Chystaná novela přihraje klinikám další desítky milionů od pojišťoven

Číst článek

Schválení kontroverzního zákona předcházely téměř dva roky parlamentních sporů i manifestace odpůrců tohoto rozšíření reprodukčních práv. Zákonu se bránil i Senát, který ho na začátku roku vrátil dolní komoře. Mnoho Francouzek kvůli němu muselo za nákladnou asistovanou reprodukci do zahraničí.

Příslušnou právní normu dlouho vyhlíželi lidé hlásící se k sexuálním menšinám (LGBT). Podle stávajících zákonů, které jsou ve Francii jedny z nejpřísnějších v Evropě, měly k asistované reprodukci v zemi přístup jen sezdané heterosexuální páry nebo ty, které spolu žijí nejméně dva roky.

Jedenáctý stát EU

S novým zákonem začnou ve Francii pro asistovanou reprodukci platit stejná pravidla jako v deseti ostatních zemích Evropské unie: Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Dánsku, Švédsku, Finsku, Irsku, Španělsku, Portugalsku a na Maltě. Mimo unijní sedmadvacítku stejná práva ženám přisuzují Británie a Island.

Podle českých zákonů mohou asistovanou reprodukci podstoupit jen heterosexuální páry, stejně jako například v Německu či Itálii. Výjimkou mezi evropskými státy je také Rakousko, kde mohou uměle otěhotnět ženy v lesbickém páru, nikoliv však svobodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme