Musíme narovnat práva, hájí Maxová sňatky homosexuálů. ‚Manželství je svazek muže a ženy,‘ oponuje Výborný

„Kdyby se se mnou nedej bože něco stalo, vůbec netuším, jak bude o dceru postaráno,“ vyjmenovává jeden z praktických důvodů zavedení manželství i pro gaye a lesby Petra Doušová, která je v současné době na mateřské dovolené s tříměsíční Alexandrou. „Manželství je svazek muže a ženy. Vychází to z dlouhodobé tradice a historie naší kultury. V registrovaných párech bude vždycky chybět buď mateřský, nebo otcovský vzor,“ oponuje Marek Výborný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Přes čáru: Jak politici vyřeší touhu gayů a leseb uzavírat manželství?

Rozhodování o tom, jestli budou mít v Česku gayové a lesby možnost uzavírat manželství, jak navrhuje Radka Maxová (ANO), nebo jestli půjde výslovně jen o svazek muže a ženy, což prosazuje Marek Výborný (KDU-ČSL), čeká Poslanecká sněmovnu zřejmě ještě v tomto volebním období.

„Byla bych velmi ráda, kdybychom novelu občanského zákoníku zařadili do prvního čtení jako pevný bod už teď na říjnové schůzi. Je to téma, které rezonuje společností,“ říká v pořadu Přes čáru Radia Wave Maxová.

Ve stejný čas by se měli poslanci podle Výborného zabývat i ústavní ochranou manželství jako svazku muže a ženy. „Považujeme z čistě praktických důvodů za rozumné projednávání obou návrhů spojit.“

V pořadu Přes čáru se na téma stejnopohlavní manželství střetl poslanec Marek Výborný s poslankyní Radkou Maxovou a Petrou Doušovou, která je zasnoubená se svou partnerkou | Foto: Filip Titlbach | Zdroj: Radio Wave

Manželství, partnerství, soužití?

Kromě praktických dopadů případného zavedení stejnopohlavních sňatků se debata v pořadu Přes čáru stočila také k tématu, jakou hodnotu vůbec manželství má a zda by se měl sňatek dvou mužů nebo dvou žen nazývat stejně jako sňatek heterosexuálního páru.

„Manželství je svazek muže a ženy. Vychází to z dlouhodobé tradice a historie naší kultury. V registrovaných párech bude vždycky chybět buď mateřský, nebo otcovský vzor,“ tvrdí Marek Výborný.

Nejsme homofobové, ale soužití muže a ženy má exkluzivitu, říká lidovecký poslanec Výborný

Číst článek

Petra Doušová oponuje, že její dítě mužské vzory má. „Muži se kolem nás samozřejmě pohybují, a to jak v rodině, tak i mezi známými. Stejně to mají i děti, co například žijí jen s matkou,“ oponovala.

Podle lidoveckého poslance by se svazek dvou mužů nebo dvou žen neměl nazývat manželstvím. Pojmenování „registrované partnerství“ sám považuje za nevhodný a navrhuje například „partnerské soužití“.

Radka Maxová zmiňuje, že manželství má symbolickou hodnotu a měli by mít právo jej uzavírat i gayové a lesby. „Já se nemůžu spokojit s tím, že bychom zůstali u registrovaného partnerství. Musíme narovnat práva.“

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme