Zastavilo se mu srdce, život mu zachránila spolužačka. Získala ocenění Gentleman silnic

Pět spolužáků jedoucích autem do školy havarovalo začátkem února u Chotěboře. Řidiči se předtím zastavilo srdce a přestal dýchat. Devatenáctiletá studentka Pavla Henzlová mu dokázala poskytnout ještě před příjezdem záchranářů první pomoc. Za to v pondělí v Havlíčkově Brodě převzala ocenění Gentleman silnic.

Havlíčkův Brod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění Gentleman silnic převzala Pavla Henzlová za záchranu života svého spolužáka | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

„Když už se auto zastavilo na boku, bylo mou prvotní snahou dostat všechny osoby z auta ven. Dveře ale byly zablokované, ven jsme se dostali předním oknem," vzpomíná na první okamžiky po nehodě dívka.

V autě cestovala skupina spolužáků do školy. Řidič byl jedním z nich. Příčinou nehody byla jeho srdeční zástava. Nečekaně a bez varovných signálů se u něj projevila vrozená vada, o které do té doby nevěděl. Přestal dýchat.

Díky odborně vedené masáži srdce, kterou jeho kamarádka Pavla Henzlová ihned zahájila, byl při příjezdu záchranářů při vědomí. Záchranáři dorazili na místo nehody za sedm minut.

„Čeho si zejména vážím a cením, je to, že dokázala poskytnout odbornou pomoc. Díky ní zachránila svému spolužákovi život," uvedl před předáním ocenění Pavel Nováček, vedoucí územního odboru policie v Havlíčkůvě Brodě.

Studuje na záchranářku

Absolventka gymnázia se nyní připravuje na práci zdravotnického záchranáře. Studuje v Kladně. O tomto povolání uvažovala ještě před nehodou, po zážitku z ní se pro něj rozhodla definitivně.

Kromě ocenění Gentleman silnic získala Henzlová letos v květnu z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka záslužnou medaili integrovaného záchranného systému.

Gentleman silnic je společnou aktivitou České pojišťovny a Policie ČR. Henzlová je 136. nositelkou tohoto ocenění. Jeho smyslem je inspirovat účastníky silničního provozu k tomu, aby se na cestách nechovali bezohledně, pomáhali si a nebyli k sobě lhostejní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme