Ocenění Gentleman silnic získal osmnáctiletý řidič. Loni zastavil u nehody a zachránil život

Hynkovi Černému z Berounska vděčí za svůj život řidič, který byl loni v listopadu vážně zraněn při nehodě na dálnici D5. Stál tehdy za porouchaným autem, když do něj narazil další vůz. U nehody zastavil právě osmnáctiletý mladík a muži, který měl zraněné nohy, pomohl. A právě za to se stal dvoustým Gentlemanem silnic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Já jsem toho pána hledal, on ležel v polovině mezi oběma auty. V tu chvíli už neměl jednu nohu a druhá mu visela na krajíčku. Tak jsem se snažil sehnat nějaká škrtidla, pásky, abychom mu nohy zaškrtili. V tu dobu jsem telefonoval se sestrou ze záchranky, která mi radila, a snažili jsme se pánovi pomoct,“ vzpomíná na nehodu osmnáctiletý řidič. 

Zastavilo se mu srdce, život mu zachránila spolužačka. Získala ocenění Gentleman silnic

Číst článek

Loni v listopadu to už bylo podruhé, co někomu po nehodě zachránil život. Jak sám říká, kdyby bylo třeba, pomohl by znovu.

„Protože si myslím, že to bylo potřeba. Nechtěl bych žít s tím, že bych odjel. A doufám, že až se mi něco stane, tak taky někdo zastaví a pomůže mi.“

Podle šéfa dopravní policie Jiřího Zlého prokázal Hynek Černý obrovskou odvahu. „Zastavil u místa mimořádné události na dálnici a následně zachraňoval lidský život,“ oceňuje.

Jeho činu si váží o to víc, že patří mezi mladé řidiče, kteří na silnicích zaviní nejvíc tragických dopravních nehod.

„Určitě důležité pomoct při dopravní nehodě je. Mnohdy o lidském životě a případně o následcích na zdraví rozhodují nikoli minuty, ale vteřiny,“ pokračuje Zlý.

Motivace pro řidiče

Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie České republiky. Má motivovat lidi k tomu, aby k sobě nebyli na silnicích lhostejní, dodává ředitelka projektu Ivana Buriánková.

„V rámci projektu dostáváme často od kolegů od policie nominace a společně je potom oceňujeme. To byl i tento případ. My se snažíme dostat ty příběhy k veřejnosti a ostatním řidičům. Věříme, že to přispěje k tomu, aby se nad sebou trochu řidiči zamysleli, a až příště pojedou okolo dopravní nehody, tak pomůžou,“ říká.

Ze dvou set oceněných lidí bylo 51 žen a 149 mužů. Nejvíce Gentlemanů silnic, celkem 35, má Jihočeský kraj.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme