Protest proti obtěžování žen na pracovišti. Zaměstnanci Googlu po celém světě přerušili práci

Zaměstnanci nadnárodní internetové společnosti Google ve čtvrtek na mnoha místech přerušili práci. Nelíbí se jim, jak se firma staví k sexuálnímu obtěžování žen na pracovišti, informoval zpravodajský server BBC. Firma podle článku listu The New York Times (NYT) z minulého týdne držela nad takto obviněnými vedoucími pracovníky ochrannou ruku.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Google. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Zaměstnanci v Tokiu, Londýně, Singapuru, Dublinu nebo Berlíně opustili v 11.10 místního času své kanceláře. Na akci se smluvili prostřednictvím hashtagu #googlewalkout. Stejný protest plánovali na čtvrteční odpoledne středoevropského času i američtí zaměstnanci firmy.

Protestující požadují jasná a globálně platná pravidla, která umožní bezpečně a anonymně nahlásit sexuální obtěžování na pracovišti, nebo konec nerovností v platech mezi muži a ženami. 

‚Nelidské.‘ Britský soud odsoudil dvacet mužů za znásilňování a zneužívání 15 dívek

Číst článek

Podle The New York Times Google například propustil vysoce postaveného manažera Andyho Rubina, protože považoval obvinění ze sexuálního obtěžování vznesená proti jeho osobě za důvodná. Jako odchodné ale tento vedoucí pracovník dostal 90 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai již dříve přiznal, že článek v NYT pro něj byl „těžkou četbou“. Právo zaměstnanců na akci jako je ta dnešní ctí. „Chápu hněv a zklamání, které mnozí z vás pociťují,“ napsal v e-mailu adresovaném všem firemním pracovníkům.

„Cítím to stejně a jsem odhodlán dosáhnout pokroku v problému, který v naší společnosti přetrvává příliš dlouho...a ano, i zde v Googlu.“

Dodal, že firma kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování v uplynulých dvou letech propustila nejméně 48 zaměstnanců. Bez odchodného. Ženy tvoří 30,9 procenta zaměstnanců Googlu, ve vedoucích pozicích jich pracuje 25,5 procenta.

ČTK, onh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme