Halík v Nizozemsku převzal Komenského cenu. Putina přirovnal k Hitlerovi

Filosof a teolog Tomáš Halík v nizozemském Naardenu převzal Komenského cenu. Stal se tak prvním Čechem, který ji obdržel. V Nizozemsku se každoročně uděluje osobnostem, které rozvíjejí odkaz Jana Amose Komenského.

Tento článek je více než rok starý.

Naarden/Amsterodam (Aktualizováno: 9:56 13. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Halík s cenou Komenského

Tomáš Halík s cenou Komenského | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Nedaleko místa posledního odpočinku Jana Ámose Komenského v Naardenu stojí Velký kostel svatého Víta, plný je do posledního místa. „Já jsem zde v Naardenu po 55 letech, tehdy to byla moje první cesta na západ, šlo o výměnný pobyt mezi Karlovou a jednou holandskou univerzitou,“ vzpomíná Tomáš Halík.

Komenského cenu ve skutečnosti získal už v roce 2020, kvůli pandemii ale musel čekat dva roky, aby si ji mohl převzít. „Čekali jsme na lepší časy, ale toto nejsou lepší časy, Evropa je znovu ve válce,“ dodal. Právě situaci na Ukrajině věnoval Halík největší část svého projevu.

Kněz Tomáš Halík obdržel Komenského cenu v nizozemském Naardenu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud demokratický svět kapituluje před ruskou agresí a dopustí, aby Vladimir Putin, tento Hitler naší doby, zničil suverenitu Ukrajiny, pak tím zrazuje vlastní hodnoty, jako je solidarita a jako je obhajoba svobody a práva,“ apeloval. Halík také v projevu připomněl Václava Havla a zdůraznil, že svoboda znamená také úkol o ni pečovat.

První oceněný z Česka

Komenského muzeum v Naardenu cenu každoročně uděluje osobnostem, které podobně jako zakladatel pedagogiky, filosof, spisovatel a biskup Komenský dokážou propojovat různé obory a které svou prací navazují na jeho odkaz.

Proslov Tomáše Halíka v Naardenu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Musí jít o osobnosti, které významně přispěly k rozvoji společnosti prostřednictvím slov, skutků nebo výzkumu,“ vysvětlil předseda poroty, emeritní rektor univerzity v Leidenu Douwe Breimer. Ve svém laudatiu zařadil Halíka mezi nejvlivnější duchovní myslitele současnosti.

„Život profesora Halíka na mě udělal velký dojem. V řadě ohledů připomíná, čím si musel ve své době projít také Komenský. Halík byl nucený pod tlakem komunistického režimu odejít do podzemní církve a i on ve svou prací obhajuje svobodu, solidaritu a spojenou Evropu,“ připomněl Breimer.

Komenského cenu v minulosti obdržel například bývalý předseda Evropské rady Herman van Rompuy, nizozemský teoretický fyzik Robert Dijkgraaf nebo britský historik Jonathan Israel. Halík je držitel také prestižní Templetonovy ceny, která se často připodobňuje jako Nobelova cena v humanitních vědách.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme