Odkud se vzal Halloween? Kořeny má v Irsku, zapálená lucerna má chránit dům před zlými duchy

Průvody ve strašidelných maskách, sladkosti a také vydlabané dýně zdobící okna a vchody domovů. To jsou hlavní znaky anglosaského svátku Halloween, který je populární zejména ve Spojených státech. Odkud ale tradice pochází a co o něm víme?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Halloween

Odkud se vzal Halloween? (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Dejte koledu, nebo něco vyvedu,“ křičí večer před svátkem všech svatých děti v anglosaských zemích – všude tam, kde se slaví Halloween. Děti ve strašidelných kostýmech zpravidla nic nevyvedou, protože si vykoledují sladkosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti v Americe si o Halloweenu vyprávějí pohádku o pijanovi Jackovi, kterého poslal rozzlobený ďábel do tmy

Co bylo na počátku? Traduje se, že Halloween se zrodil v Irsku. 

„Má se za to, že Halloween pochází z obecně keltského svátku zvaného samhain. Je to svátek, který se dodržoval v době předkřesťanské a vydrželo to až do současnosti,“ přibližuje Ondřej Pilný, vedoucí Kabinetu irských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

A proč jsou jedním z hlavních symbolů Halloweenu právě dýně? Souvisí to s irskou pohádkou o lstivém pijanovi Jackovi. Alespoň tak si to vyprávějí americké děti.

Bůh nechtěl pustit Jacka do nebe kvůli jeho chování k ďáblovi. Ten byl na Jacka rozzlobený a nechtěl ho pustit do pekla. Takže ďábel Jacka poslal do tmy jen s uhlíkem, který dal do vyřezané řepy. A ten žhavý uhlík se změnil na svíčku a řepa se změnila na dýni. A tak máme v Americe o Halloweenu vyřezané dýně.

A protože se Halloween slaví v předvečer svátku všech svatých, říká se, že zapálená Jackova lucerna chrání dům před zlými duchy.

Jakub Lucký, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme