Končí hlasování Evropanů o střídání letního a zimního času. Zapojit se můžete online

Evropská veřejnost má ve čtvrtek poslední možnost hlasovat o zrušení nebo zachování letního času. Veřejnou konzultaci spustila Evropská komise kvůli žádosti 80 europoslanců o ukončení střídání času.

Brusel (Aktualizováno: 10:43 16. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dotazník je k dispozici na webových stránkách Evropské komise.

V čele iniciativy stojí europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. „Naším cílem je, aby se po celé unii zastavilo střídání času jednotně,“ říká.

Přechod ze zimního na letní čas a naopak si ale někteří lidé pochvalují. „Pro mě je fakt, že si prodloužíme den o denní světlo, hrozně důležitý,“ vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová z hnutí ANO. Sama proti zrušení střídání času vystupuje.

Zrušení změn času? Nejblíž je Polsko, jde ale špatnou cestou, říká europoslanec Svoboda

Číst článek

Evropská komise k tématu zřídila veřejnou konzultaci. V dotazníku se ptá na pět otázek, například jaké mají Evropané se střídáním času zkušenosti.

Zabývá se i tím, že by se střídání času zrušilo. Všechny unijní instituce by se totiž potom musely shodnout, jestli se zachová jednotný letní čas, nebo se vrátí k astronomickému.

„Kdyby se Evropská komise rozhodla, že má dost argumentů ke změně a předloží návrh, hlasovat nakonec budou přímo členské státy,“ říká mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR Karolína Kottová.

Radiožurnálu potvrdila, že zájem o online anketu je poměrně nečekaný. „Byla vyhlášena 4. července a už po třech dnech se jí účastnilo více než půl milionu Evropanů, v polovině měsíce to bylo něco přes milion. Z hlediska konzultací, které Evropská komise dělá, jsou tato čísla bezprecedentní.“

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme