Končí hlasování Evropanů o střídání letního a zimního času. Zapojit se můžete online

Evropská veřejnost má ve čtvrtek poslední možnost hlasovat o zrušení nebo zachování letního času. Veřejnou konzultaci spustila Evropská komise kvůli žádosti 80 europoslanců o ukončení střídání času.

Brusel (Aktualizováno: 10:43 16. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dotazník je k dispozici na webových stránkách Evropské komise.

V čele iniciativy stojí europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. „Naším cílem je, aby se po celé unii zastavilo střídání času jednotně,“ říká.

Přechod ze zimního na letní čas a naopak si ale někteří lidé pochvalují. „Pro mě je fakt, že si prodloužíme den o denní světlo, hrozně důležitý,“ vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová z hnutí ANO. Sama proti zrušení střídání času vystupuje.

Zrušení změn času? Nejblíž je Polsko, jde ale špatnou cestou, říká europoslanec Svoboda

Číst článek

Evropská komise k tématu zřídila veřejnou konzultaci. V dotazníku se ptá na pět otázek, například jaké mají Evropané se střídáním času zkušenosti.

Zabývá se i tím, že by se střídání času zrušilo. Všechny unijní instituce by se totiž potom musely shodnout, jestli se zachová jednotný letní čas, nebo se vrátí k astronomickému.

„Kdyby se Evropská komise rozhodla, že má dost argumentů ke změně a předloží návrh, hlasovat nakonec budou přímo členské státy,“ říká mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR Karolína Kottová.

Radiožurnálu potvrdila, že zájem o online anketu je poměrně nečekaný. „Byla vyhlášena 4. července a už po třech dnech se jí účastnilo více než půl milionu Evropanů, v polovině měsíce to bylo něco přes milion. Z hlediska konzultací, které Evropská komise dělá, jsou tato čísla bezprecedentní.“

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme