Kdo pohlídá autistu? Dobrovolníci nabízí péči o děti s poruchou, zájemců je ale mezi rodinami mnohem víc

Rodičům dětí s poruchami autistického spektra pomáhá takzvaný homesharing. Jde o metodu, kdy si hostitel bere dítě pravidelně do péče na předem domluvenou dobu.

Tento článek je více než rok starý.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V italském Rimini se otevřelo dětské hřiště pro děti s autismem (ilustrační fotografie)

Rodiče, kteří chtějí využít homesharing, i možní budoucí hostitelé, se musí zaregistrovat u organizace, která službu zprostředkovává (ilustrační foto) | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Homesharing využívá například Lenka Bryknerová, maminka 11letého Štěpána, který trpí těžší formou autismu. Její syn je nemluvící a těžce snáší jakékoliv změny prostředí. „Brečí, ucpává si uši, nevíte, co se děje,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Krajských týdnech pro neziskový sektor se lidé mohli seznámit se službou homesharing. Jde o sdílenou péči o autistické děti

„Mám ještě dceru a potřebuje mě taky. A jelikož ta péče o něj je náročná, tak si nás moc neužije. Takže to využívám hlavně k tomu, abych se mohla starat o ni. Chodíme na nákupy, do kina… Prostě tam, kam nemůžeme s ním,“ přibližuje Lenka Bryknerová.

Hostitelkou jejího syna je Veronika Bechová, která si Štěpána bere domů jednou za 14 dní, vždy na několik hodin.

„Podle počasí chodíme na procházky. Když není úplně dobré počasí, nebo si potřebuje odpočinout, tak má rád písničky na iPadu, rádi si házíme různými míčky a máme doma psa, takže mu krademe různé hračky, s tím si hraje,“ popisuje péči o Štěpána Veronika Bechová.

Asi 50 propojených rodin

Rodiče, kteří chtějí využít homesharing, i možní budoucí hostitelé, se musí zaregistrovat u organizace, která službu zprostředkovává. Následují rozhovory i návštěvy v rodinách. Pro hostitele je tam ale něco navíc.

‚Soused s autismem je stejný jako každý jiný.‘ Dům pro lidi s handicapem připravili v Mokré-Horákově

Číst článek

„Musí absolvovat hostitelskou přípravu, která trvá asi měsíc. V republice je teď od počátku zavádění homesharingu, tedy od roku 2018, asi 50 spárovaných rodin. V Libereckém kraji v současné chvíli máme čtyři spárované rodiny,“ uvedla Radka Ondrušková ze spolku Líp a spolu.

Ten službu nabízí v Libereckém a v části Ústeckého kraje, tedy na Šluknovsku, Děčínsku, a Ústecku. Jen v Libereckém kraji eviduje spolek 30 rodin, které by homesharing využily. Hostitelů je ale málo.

Poptávka po hostitelských službách je tak podle Ondruškové mnohem větší než nabídka hostitelů. Přibližně třetina z přihlášených hostitelů buď nedokončí kurz, nebo se pak rozhodnou, že službu nechtějí poskytovat.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme