Srdeční záležitost. Mají své zaměstnání, ale v létě dělají průvodce na památkách

Někdo vnímá letní brigádu jako nutné zlo pro to, aby si přivydělal. Pro někoho se ale stane životním osudem. Třeba průvodcům na historických památkách.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Kopecký dělá průvodce na hradě Velhartice 15 let

Lukáš Kopecký dělá průvodce na hradě Velhartice 15 let | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

Některým průvodcům se právě ta jejich památka během letních brigád dostala natolik pod kůži, že v průvodcování pokračují i jako plně zaměstnaní lidé. Už ne v takovém rozsahu jako v době studií, ale alespoň nějaký čas si na tuto práci vyčlení každé léto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Během školního roku pracují ve škole, o prázdninách nedají dopustit na průvodcování. Poslechněte si víc

Lukáš Kopecký je zástupcem ředitelky jedné z klatovských základních škol. Na hradě Velhartice provází už patnáctou sezónu.

„Rok po maturitě mi o průvodcování řekla spolužačka s tím, že pro mě jako pro studenta historie by to mohla být zajímavá brigáda,“ říká Lukáš.

Průvodci kvůli koronaviru přišli až o devadesát procent zakázek. Chybí jim hlavně zahraniční klientela

Číst článek

Poslal životopis a vyšlo to. „Nikdy bych nečekal, co se z toho zrodí. Tady je neskutečný genius loci, s některými kolegy tady provádíme 15 let a pořád nás to drží,“ dodává.

Vychovatelka školní družiny Jana Kadlecová také pravidelně každé léto provádí. Průvodcovala na Kašperku, Velharticích, ale nejčastěji se vrací na Mouřenec, kde je osmou sezónu.

„Přivedlo mě sem to krásné prostředí. Je to místo s bohatou historií, 800 let starý chrám - to se na Šumavě hned tak nevidí.“ Jana Kadlecová přijela poprvé na Mouřenec jako obyčejný návštěvník a místo si prostě zamilovala.

„Pro mě je to velká srdeční záležitost. Naučila jsem se tady průvodcovat. Nedokázala bych to tady opustit, ani za nic bych to nevyměnila,“ uzavírá Jana.

Iva Kokešová, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme