Zapomněli na Nový Zéland. IKEA čelí kritice za neúplnou mapu světa, výrobek stahuje z obchodů

Švédská nábytkářská firma IKEA rozlítila uživatele sociálních sítí svou mapou světa, na které chybí Nový Zéland. Opominutí si všiml jeden americký zákazník, který pak kvůli tomu firmu pranýřoval na sociálních sítích. Ke kritice se okamžitě připojila řada novozélandských obyvatel, kteří se cítili chybou dotčeni. IKEA se poté za omyl omluvila, napsal server BBC.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský obchodní gigant IKEA rozzlobil obyvatele Nového Zélandu. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

IKEA mapu světa prodává pod názvem Björksta ve svých obchodech po celém světě, včetně Česka. Rozruch kolem ní vznikl až poté, co jeden zákazník na komunitní síti Reddit na výrobek upozornil v rámci fóra MapsWithoutNZ.

Návrat ptáků kivi. Novozélandský Wellington mají osídlit po 100 letech

Číst článek

To se tématu map vynechávajících souostroví Nový Zéland speciálně věnuje. IKEA totiž není s touto chybou osamocená: map, na kterých je jihovýchodně od Austrálie prázdné místo, jsou totiž desítky.

„IKEA je zodpovědná za to, aby na všech jejích výrobcích byly správné a odpovídající motivy. Uznáváme, že v případě výrobku Björksta jsme selhali - litujeme toho a omlouváme se. Přijmeme nutná opatření a výrobek začneme stahovat z obchodů,“ citovala mluvčího firmy BBC.

Nástěnná mapa IKEA bez Nového Zélandu. | Zdroj: katalog IKEA

Nábytkářský gigant na sociálních sítích schytal za svůj omyl velkou kritiku. Například jeden z obyvatel Aucklandu na twitteru napsal: „Co si IKEA o sobě myslí, že na mapě kterou prodává, vynechá celou zemi? Nový Zéland existuje!“

Další uživatelé upozornili i na ironickou okolnost, že IKEA se brzy na Novém Zélandě chystá otevřít svůj první obchod. „Abychom byli k IKEA fér, zapomenout na Nový Zéland není nijak obtížné,“ poznamenal na twitteru obyvatel sousední Austrálie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme