Voda, mléko, bonbony. Občerstvení, které si smějí dopřát senátoři během impeachmentu s Trumpem

Soudit prezidenta dává americkým senátorům zabrat. Jednání se vlečou dlouhé hodiny a přímo v sále jsou povolené jenom voda a mléko. A ačkoli se na většině věcí ohledně Donalda Trumpa republikáni a demokraté neshodnou, o jednu věc se podělí. Jedná se o nenápadnou spíž plnou bonbonů a čokoládových tyčinek.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikán Lindsay Graham hovoří při impeachmentu s Donaldem Trumpem v americkém Senátu. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Projednávání ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa na půdě Senátu má svá pravidla a klade na senátory i fyzické nároky. 

Za 220 let, co budova Kapitolu stojí, v ní teprve potřetí soudí prezidenta. Senát sídlí v severním křídle a nálada je podle pamětníků mnohem napjatější a nepřátelská, když to srovnáme s procesem s prezidentem Billem Clintonem před 21 lety.

Na čem se ale republikáni a demokraté shodnou, je to, kdy udělat přestávku na občerstvení. Přímo v sále jsou během dlouhých hodin soudního procesu s Donaldem Trumpem povolené jenom voda a mléko.

„Dávám vodu – studenou i teplou, proto mívám na stole dvě sklenice. A pozdě v noci jsem si dala své mléko, co je vlastně jogurt. Ale bylo to mléko,“ říká senátorka a uchazečka o demokratickou nominaci na prezidenta Elizabeth Warrenová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces s Donaldem Trumpem v americkém Senátu

Šuplík poslední záchrany

Ovšem když je nejhůř, existuje přímo v sále ještě nenápadná spíž plná bonbonů a čokoládových tyčinek. Je to u stolu číslo 80, kde dlouhodobě sedávají republikáni, co tuto tradici v 60. letech založili.

Tomuto šuplíku poslední záchrany teď vládne Patrick Toomey, který ho plní sladkostmi z Pensylvánie, za kterou je zvolený, ale přijít si prý mohou i demokraté z druhé strany sálu.

Republikán Lindsay Graham před novináři láteří nad délkou projevů demokratů, při kterých o chvíli později dlouze zívá už brzy odpoledne. Nezávislý senátor a další uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci Bernie Sanders si sundává brýle a otírá si pot z čela.

Každý z nich sedí v opačné části místnosti – republikánům patří při pohledu do tváří levá část sálu, demokratům pravá. Dělí je fyzicky jen úzká ulička, ale mentálně hluboký příkop.

„Hlasovali jsme během prvního dne dvanáctkrát, a z toho jedenáctkrát sto procent republikánů řeklo, že nechtějí svědky, že nechtějí dokumenty a že nechtějí ani zdání spravedlivého procesu. Při jednom hlasování se jeden republikán odchýlil. Myslím, že to je záblesk naděje, ale páni, je malý,“ říká Elizabeth Warrenová na chodbě v senátním zákulisí.

Jen chvíli po ní se tu zastavuje její soupeřka v prezidentských primárkách demokratů Amy Klobucharová.

První den impeachmentu se protáhl. Senát schválil pravidla projednání ústavní žaloby proti Trumpovi

Číst článek

„Američané teď chtějí slyšet mluvit svědky. Jeden z mnoha špatných momentů druhá strana předvedla, když jsme v jednu hodinu ráno řekli – dobře, tak nechme rozhodnout Johna Robertse, kdo jsou relevantní svědci. Je to republikány dosazený konzervativní šéf Nejvyššího soudu, a stejně to zamítli.“ Podle senátorky už nemůže přijít víc do očí bijící důkaz, že plní prezidentův rozkaz.

Klobucharová viděla už hodně republikánů, kteří sklápí zrak, hlavně když se mluví o národní bezpečnosti. Vladimir Putin se dívá a mnoho jejích kolegů z druhé strany uličky razí rozhodný přístup k Rusku.

To obnáší i to, že dají jasně najevo, že není v pořádku, když americký prezident zadržuje pomoc pro rodící se demokracii, kam Rusko podniklo invazi. A to je proto, že s ní chce licitovat pro svoje osobní, stranické, politické zájmy, dodává senátorka Amy Klobucharová.

Nejlepší obrana je útok

Tohle volání po svědcích z blízkého okolí Donalda Trumpa teď na demokratické straně politického příkopu přehlušuje všechno ostatní. A republikáni z druhého břehu hlásí, že nejlepší obranou je útok.

„Já být prezidentem, tak bych s nimi vůbec nespolupracoval. Já sám jsem mu řekl, že nesmí vyhodit vyšetřovatele Muellera a přesvědčoval jsem ho, ať s ním spolupracuje," říká senátor Lindsay Graham. Mueller je podle něj muž zákona, kdežto demokrati ve Sněmovně Schiff, Nadler a Pelosiová prezidenta zažalovali během 48 dnů.

Druhý den impeachmentu: demokraté v Senátu předkládali argumenty pro odvolání Trumpa

Číst článek

Vydali se na křížovou výpravu a je jim jedno, co zničí po cestě za zničením Donalda Trumpa. Mně to jedno není, takže vzkazuju svým kolegům demokratům – můžete si o mně říkat, co chcete, ale já se nesnažím nic zakrýt. Já naopak odhaluju – vy prezidenta nenávidíte tolik, že zničíte tu instituci!“

Tak si užívá republikán Graham z plných plic chvíle mimo hlavní sál Senátu, protože tam mají senátoři zakázáno mluvit, i když je zatím nikdo nenapomíná, když si občas aspoň šeptají. Také musejí před vstupem do sálu odevzdat mobilní telefony i ostatní elektroniku, takže padají vtipy o separační úzkosti.

Poznámky si dělají tužkou na papír a někteří si podpírají těžké hlavy. Právě ty v horizontu týdnů rozhodnou, jestli bude Donald Trump třetím americkým prezidentem osvobozeným od ústavní žaloby, anebo prvním zbaveným funkce.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme