Český kurz prevence závislostí budou moct využívat studenti i odborníci po celém světě. Bude zdarma

Pomoc studentům, terénním pracovníkům i odborníkům získat ucelené poznatky o prevenci závislostí. To je smyslem nového online mezinárodního kurzu INEP, který představila Univerzita Karlova. Je zdarma, a kromě české nabízí i anglickou verzi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset online lekcí obsahuje grafické prezentace, četbu, záznamy živých vystoupení, kvízy i testy. (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Alkohol, drogy, hazard, ale taky třeba závislosti na počítačových hrách. To všechno jsou problémy, na které se nový kurz zaměřuje. Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je unikátní v tom, že může sloužit jak pro vzdělávání studentů, tak i profesionálů. A to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o novém projektu Univerzity Karlovy

„Věřím, že tento kurz přispěje k tomu, abychom s úspěšně bránili závislostem v jejich nejrůznějších podobách,“ uvedl na tiskové konferenci rektor Tomáš Zima.

Cílovou skupinou jsou kromě studentů taky odborníci, koordinátoři prevence, nebo pracovníci státních úřadů. Za projektem stojí Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zkratka INEP znamená Introduction to evidence based prevention, v překladu Úvod do prevence založené na důkazech. Deset online lekcí obsahuje grafické prezentace, četbu, záznamy živých vystoupení, kvízy i testy.

Vědci zahájili projekt Perun. Má pomoci zlepšit predikci dopadů klimatických změn na Česko

Číst článek

„Co je důležité, tak INEP je samostatně stojící a může jím člověk bez pomoci učitele, ale i s pomocí učitele, případné nějakého jiného vzdělavatele, tak je zdarma. Zprostředkovává obecně uznávané vědecké informace z oblasti prevence, které jsou vědecky ověřené, jsou ale v kondenzované podobně. To znamená, že projitím tohoto kurzu se člověk nestává automaticky profesionálem v prevenci, ale je to jakýsi úvod, na které může navazovat další znalosti a dovednosti,“ přiblížil Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie.

Po úspěšném absolvování kurzu obdrží zájemci certifikát. Studenti navíc získají i tři kredity. Zatím je novinka v češtině a angličtině. Národní koordinátorka pro protidrogovou politiku Jarmila Vedralová ocenila to, že se český kurz bude šířit celosvětově.

„Je o tom zájem i v jiných zemích. Tento kurz je dalším kamínkem do mozaiky pro posílení primární prevence vzniku závislostního chování,“ řekla Jarmila Vedralová.

Kurz vytvořila Karlova univerzita tak, aby se dal zařadit i jako jednosemestrální předmět.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme