Pravda je šeredná a naše filmy ji dokumentují, říká autorka dokumentu Infiltrace

Její aktuální Infiltrace vypráví drsné příběhy o zdravotnictví nebo prodejcích hrnců. Dokumentaristka Šárka Maixnerová natáčí filmy, které burcují veřejnost. Jak moc ale taková investigace ukazuje skutečný stav věcí? Kam se posunul byznys takzvaných šmejdů? A jak se rozhoduje, když jako autorka stojí na etické hranici natáčení?

Host Lucie Výborné Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do e-mailu jí chodí tisíce stížností. Někteří lidé zažili špatné zacházení, jiní posílají zbytečné nářky.

Třináct minut čekal krvácející chlapec na lékaře. ‚Nejhorší je, že se to stalo v nemocnici,‘ říká jeho otec

Číst článek

Často jí také chodí reakce na odvysílaná témata: léčitelé, paliativní péče, onkologičtí pacienti a podobně. Sama prý nikdy u lékaře nezažila nic z toho, o čem byl poslední díl televizní série Infiltrace.

„Každý má jiný příběh. Jejich různá škála a my je chodíme ověřovat.“ Přestože často přijdou na to, že vina je často u samotných pacientů, kteří si někdy zbytečně stěžují, v případě rodiny Vyčítalových šlo o dramatické okolnosti.

Malý Adámek zůstal v nemocnici bez ošetření, které mělo fatální následky. Jeho otci se podařilo vysoudit kamerový záznam, na němž lékařka na chodbě minula krvácející dítě, aniž by mu poskytla pomoc.

Dokumentaristé se o konfrontaci s lékařkou nepokusili. „Nejsme zpravodajství. Náš pořad popisuje realitu,“ říká Šárka Maixnerová.

Její práce vychází z osobního přesvědčení: „Nemám ráda, když se něco přežene do té míry, že na druhé straně zůstane někdo poškozený. To je přirozený soucit a přirozené pohrdání tím, když se člověk této nespravedlnosti nedokáže postavit,“ vysvětluje.

Jak moc zvažuje etickou stránku věci? „Vážíme hranici, kde nechat oběť bez pomoci a kde jí pomoct. Ale neděláme to sami, máme na to právníky.“ Lidé, kteří v dokumentech vystupují jako poškozující, je odsuzují jako bulvár. „Ale tak to není,“ říká dokumentaristka. „Pravda je šeredná. A ti lidé to skutečně prožili, náš film to jen dokumentuje.“

Lucie Výborná, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme