Antisemitismus pomáhají podle studie šířit sociální sítě. V Británii se stalo na 1300 útoků za půl roku

Antisemitské ideje se stále víc šíří mezi mladé lidi. A můžou za to také sociální sítě. S takovým zjištěním přichází nový průzkum na serveru The Guardian. Na sociálních sítích spíše pro mladší lidi, jako je třeba TikTok, se uživatelé mohou setkat s protižidovskými názory, ke kterým by se jinak pravděpodobně vůbec nedostali.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instagram

Na sociálních sítích spíše pro mladší lidi, jako je třeba TikTok nebo Instagram, se uživatelé mohou setkat s protižidovskými názory, ke kterým by se jinak pravděpodobně vůbec nedostali (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak uvádí britský The Guardian, výzkum je společným počinem aktivistické skupiny zaměřené proti nenávisti Hope Not Hate a protirasistických organizací Expo Foundation a Amadeu Antonio Foundation.

Na devíti vězeňských budovách v Osvětimi se objevily antisemitské nápisy v němčině a angličtině

Číst článek

Analýza ukázala, že protižidovsky zaměřené zprávy a memy převládají obzvláště na instagramu a síti TikTok. Zhruba 70 procent všech uživatelů instagramu přitom tvoří lidé ve věku mezi 13 a 34 lety. Na TikToku zase převládá věková skupina 16 až 24 let.

A například na instagramu se často objevují konspirace v souvislosti s ilumináty nebo Novým světovým řádem. Obě staví na předpokladu, že malá skupina mezinárodních elit ovládá a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě a používá k tomu systém bankovnictví. To pak ovládají Židé.

Takové problémy mají i jiné sociální sítě. V průzkumu se objevilo třeba i fórum na platformě Reddit věnované právě konspiračním teoriím. Ty namířené proti Židům loni mezi únorem a listopadem začalo šířit zhruba půl milionu uživatelů. Některé teorie přitom líčí Židy jako vrahy dětí.

Izrael obvinil čínskou státní televizi z antisemitismu. ‚Židé v USA ovládají finance i média,‘ hlásala

Číst článek

A skupin šířících konspiraci Nový světový řád přibývají i na síti Telegram. Je tam přímo kanál, který tuto teorii propaguje. Pak jsou tam také popírači holokaustu a bílí nacionalisté. Uživatelů s takto extrémním zaměřením přibylo na Telegramu od letošního února asi 90 tisíc.

Pasivní sociální média

Podle průzkumu tří organizací za to nesou vinu sociální média. Platformy jsou podle výzkumu v těchto věcech příliš pasivní. Právě ony přitom často lidi k nenávistným ideologiím přivedou a jen díky nim mají skupiny jako antisemité prostor, kde se mohou jejich ideje bez potíží šířit a působit vážné problémy v reálném světě.

V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů. Mají šířit osvětu a pomáhat s antisemitismem

Číst článek

Lidé, kteří se online vzájemně podporují v nenávistných postojích, se taky velmi často skutečně sejdou a domlouvají třeba různé ultrapravicově zaměřené teroristické útoky.

A jak uvádí The Guardian, organizace zajišťující bezpečnost židovské komunity ve Velké Británii zaznamenala v první půlce letošního roku přes 1300 nenávistných útoků zaměřených právě proti Židům. To je za stejné období vůbec nejvíc v historii.

Bývají to třeba nadávky, urážlivé graffiti, ale i fyzické násilí. Dvě londýnské synagogy například dostaly v sobotu e-mail, kde anonym Židům přikazuje, aby táhli zpět do Osvětimi. V úterý pak opět v Londýně kdosi na ulici dva Židy napadl a zmlátil.

Vídeňská policie vyšetřuje útok na rabína. Žena ho ohrožovala nožem a křičela antisemitské nadávky

Číst článek

A ve středu si potom urážky vyslechla jedna Londýňanka, když vedla své dítě ze školy. Cyklista na ulici na ni zařval: „Heil Hitler, ty židovská špíno!“ Podobné incidenty jsou prý běžné.

Mluvčí Facebooku, který vlastní Instagram, prohlásil, že antisemitismus je naprosto nepřijatelný a na Instagramu je prý zakázaný. Společnost tvrdí, že útočné příspěvky založené na příslušnosti k nějakému náboženství vždy maže.

Také tiskové oddělení TikToku uvedlo, že antisemitismus odsuzuje a proti hejtrům bojuje. Všechny účty a obsah, které porušují pravidla společnosti, prý TikTok maže. A ve stejném duchu se vyjádřili i zástupci Redditu.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme