Investigativa o vrchních britských myšilovech. Úspěšnější je kocour Palmerston
Dvacet sedm ku šesti. To není výsledek nějakého sportovního zápasu, ale skóre dvou britských vládních kocourů. Černobílý Palmerston z ministerstva zahraničí chytil nejméně 27 myší, kdežto Larry, jeho kolega ze sídla premiérky, jen šest. Novináři z listu Daily Mail to zjistili na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
V Británii je celkem pět vládních koček. Na úřadu vlády žijí Evie a Ossie, na ministerstvu financí Gladstone, v Downing Street číslo 10 bydlí Larry.
Už zmíněný Palmerston je z ministerstva zahraničí. Ten působí na ministerstvu 16 měsíců - a za tu dobu tedy prokazatelně ulovil 27 myší, úřad prý neeviduje přesný počet, jen doložená pozorování. Larry chytil s bídou šest.
Kocour Palmerston je docela slavný, je aktivní i na sociálních sítích, má i sbírku pánských motýlků. Stará se o něj údajně celkem šest lidí. Aktualizují kocourův profil na webu i zmíněnou sbírku. Péče je více méně dobrovolná, náklady nejasné, přispívají zaměstnanci úřadu. Prý je to jejich nejoblíbenější kolega.
Britský deník se tyhle podrobnosti dozvěděl na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Jak ale podotýká, ochota vlády zveřejňovat údaje v některých jiných případech vázne. Názorným příkladem jsou dopisy prince Charlese členům vlády z let 2004 až 2005. Následník trůnu by měl být politicky neutrální, neměl by zasahovat do politiky.
Novináři deset let usilovali zveřejnění těch Charlesových připomínek na adresu některých ministrů - vláda byla proti. Soud nakonec nařídil jejich zveřejnění v roce 2015. Loni úřady zamítly zveřejnit dokumenty z období před invazí do Iráku. A těch případů je víc. Třeba zdravotnické úřady, policie nebo školy zpravidla při zamítnutí odkazují na ochranu osobních údajů.