Investigativa o vrchních britských myšilovech. Úspěšnější je kocour Palmerston

Dvacet sedm ku šesti. To není výsledek nějakého sportovního zápasu, ale skóre dvou britských vládních kocourů. Černobílý Palmerston z ministerstva zahraničí chytil nejméně 27 myší, kdežto Larry, jeho kolega ze sídla premiérky, jen šest. Novináři z listu Daily Mail to zjistili na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní myšilov britského úřadu vlády kocour Larry | Zdroj: Her Majesty's Government

V Británii je celkem pět vládních koček. Na úřadu vlády žijí Evie a Ossie, na ministerstvu financí Gladstone, v Downing Street číslo 10 bydlí Larry.

Už zmíněný Palmerston je z ministerstva zahraničí. Ten působí na ministerstvu 16 měsíců - a za tu dobu tedy prokazatelně ulovil 27 myší, úřad prý neeviduje přesný počet, jen doložená pozorování.  Larry chytil s bídou šest.

Kocour Palmerston je docela slavný, je aktivní i na sociálních sítích, má i sbírku pánských motýlků. Stará se o něj údajně celkem šest lidí. Aktualizují kocourův profil na webu i zmíněnou sbírku. Péče je více méně dobrovolná, náklady nejasné, přispívají zaměstnanci úřadu. Prý je to jejich nejoblíbenější kolega.

Britský deník se tyhle podrobnosti dozvěděl na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Jak ale podotýká, ochota vlády zveřejňovat údaje v některých jiných případech vázne. Názorným příkladem jsou dopisy prince Charlese členům vlády z let 2004 až 2005. Následník trůnu by měl být politicky neutrální, neměl by zasahovat do politiky.

Novináři deset let usilovali zveřejnění těch Charlesových připomínek na adresu některých ministrů - vláda byla proti. Soud nakonec nařídil jejich zveřejnění v roce 2015. Loni úřady zamítly zveřejnit dokumenty z období před invazí do Iráku. A těch případů je víc. Třeba zdravotnické úřady, policie nebo školy zpravidla při zamítnutí odkazují na ochranu osobních údajů.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme