Izrael udělí titul Spravedlivý mezi národy československému knězi Václavu Čermákovi

Izrael posmrtně udělí titul Spravedlivý mezi národy baptistickému kazateli Václavu Čermákovi. Izraelský velvyslanec Daniel Meron předá ocenění jeho dceři koncem února v Praze. Čermák bude 117. občanem bývalého Československa, kterého izraelský památník Jad Vašem tímto titulem uctí.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský památník Jad Vašem | Zdroj: Wikimedia Commons

Václav Čermák u sebe koncem války ukryl dvě židovské rodiny z Prešova. Weisenbergovi a Schönbergovi utíkali před vlnou násilí po neúspěšném Slovenském národním povstání.

Skupina se schovala v horské chatě Jána Balciara. Dům navštívila i hlídka SS, šestice Židů se ale úspěšně vydávala za rodinnou návštěvu. Všichni se tak dočkali konce války a Izrael ocenil odvahu tří Čechoslováků, kteří těmto lidem pomohli.

Titul Spravedlivý mezi národy in memoriam dostali taky Ján Balciar a Ľudovít Repaš, který skupině zajistil falešné doklady.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme