Jak poděkovat zdravotníkům? Můžete jim donést ovoce nebo i zaplatit oběd. Podívejte se na možnosti

„Kvůli ochranným pomůckám si nemůžeme dojít na záchod ani se napít. Za dvanáct hodin máme jen jednu nebo dvě pauzy,“ popsala na konci října pro Český rozhlas Plus aktuální pracovní podmínky českých zdravotníků vrchní sestra covidové jednotky v náchodské nemocnici Šárka Štěpánková. Chcete vytíženým lékařům a zdravotnicím v první linii pomoci? Server iROZHLAS.cz vám přináší několik tipů, jak je můžete podpořit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nabídky pomoci pro lékaře registruje ministerstvo zdravotnictví na speciálním webu. Ilustrační foto | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Mnoho nemocnic můžete obdarovat napřímo. „Dary přijímáme, distribuce se řídí podle jejich charakteru a vždy v souladu s hygienickými normami. Je tedy ideální, pokud je vše v balené formě. Podpory, darů, ať již od občanů nebo firem se nám dostává ve velké míře, velmi si toho vážíme a srdečně děkujeme,” uvedla pro redakci tisková mluvčí Nemocnice Na Bulovce Mirka Kátriková.

Napište nám

Máte tip na zajímavý podnik, restauraci nebo organizaci, která pomáhá s přispěním veřejnosti lékařům? Napište nám.

Pokud si nejste jistí, zda a v jaké podobě zdravotnické zařízení dary přijímá, odpoví vám většinou sekretariát každé z nich. Do Oblastní nemocnice Kladno například můžete přinést i doma upečené cukroví nebo třeba ovoce ze zahrady.

„Za dárky pro zaměstnance jsme rádi, stačí je přinést na recepci. Zrovna dnes se nám ozval jeden pán, že pro nás s rodinou nasbírali peníze. Objednal nám za ni pizzu pro holky a kluky z JIP a ARO,“ popisuje mluvčí nemocnice Hana Plačková.

Nabídky pomoci pro lékaře registruje ministerstvo zdravotnictví na speciálním webu, své služby za přispění veřejnosti navíc nabízí zdravotníkům zdarma řada restaurací, podniků i asociací. Přinášíme vám výběr několika z nich.

Energii lékařům

Jednou z celorepublikových akcí je kampaň Energii lékařům. Přes tuto iniciativu už lidé přispěli vytíženým sestrám a lékařům přes pět milionů korun a částka neustále roste. „Je to velká satisfakce, reakce lékařů jsou skvělé. Jsou hrozně vděční, protože většina jarních iniciativ neobnovila ve druhé vlně svoji činnost,“ řekl serveru iROZHLAS.cz autor projektu a vědec Jan Lukačevič. Za finanční dary iniciativa nakupuje a dodává lékařům nutričně nabité balíčky s oříšky, tyčinkami nebo sušeným ovocem.

Zdravé balíčky

Nezisková organizace Etincelle zaměstnává v kavárnách a bistrech lidi se zdravotním, převážně mentálním postižením. Lidé s hendikepem, které se organizace snaží zařadit do společnosti, by ve druhé vlně pandemie zůstali bez práce, organizace proto odstartovala kampaň Zdravé balíčky. „Lékařům vozíme čerstvé džusy a zdravé svačiny, například jogurty a pudinky. A taky sladké pečivo, máme vlastní pekárnu,“ popsal provozní ředitel organizace Roman Anděl. V kampani mohou lidé přispět na výrobu balíčků, které dostanou pracovníci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice Na Bulovce.

Pomoc nemocnicím

Přes 600 tisíc korun zatím ve druhé vlně pandemie vybrala od veřejnosti iniciativa Pomoc nemocnicím. Peníze putují na jídlo a hygienické potřeby zdravotníků z nemocnic po celém Česku. Na stránce projektu je pro dárce k dispozici transparentní účet i výkaz odchozích plateb.

Tichá cukrárna

Na Praze 8 pečou v malé výrobně dorty, koláče i jiné sladkosti převážně neslyšící cukráři a cukrářky. V počátcích zásobovali pouze Tichou kavárnu, teď ale cukrárna neziskové organizace Tichý svět peče i pro veřejnost. Aktuálně můžete objednat jakýkoliv dort nebo zákusek a poslat ho zdravotníkům do nemocnic. Přispějete tím jak lékařům, tak neslyšícím cukrářům.

Vrchní sestra: Nejsem zvyklá, že se nám pacient v poměrně dobrém stavu před očima tak zhoršuje

Číst článek

Obědy zdravotníkům

„Setkali jsme se s velkými emocemi, zdravotníci jsou fakt hodně rádi, že se jim snaží někdo pomoct,” odpověděl majitel pražského restauračního řetězce Puzzlesalads Stanislav Štrobl. V e-shopu restaurace může zákazník jednoduše objednat a zaplatit oběd zdravotníkům. „Nemusí si ani objednávat nic dalšího. Víme, že jim ve Vojenské nemocnici vyhovuje, když je obědů 30, tak jednou až dvakrát do týdne dáme nasbírané peníze dohromady, přihodíme nějaké saláty za sebe a jedeme tam,” popsal.

Kari, kachna nebo borůvkové knedlíky. Cateringová společnost a restaurace Zátiší group na svém e-shopu přidala položku Jídlo pro zdravotníky. „Vaši štědrost zdvojnásobíme,” píše se na stránkách společnosti, každý zakoupený oběd tak znamená dva obědy pro pracovníky v první linii. Denně posílá restaurace 20 porcí jídla do Fakultní nemocnice v Motole.

Informační Covid Portál zahájil zkušební provoz. Web vznikl na Feriho popud, pomohli s ním dobrovolníci

Číst článek

Lékařům můžete zaplatit oběd také v restauraci Field, kterou vede známý šéfkuchař Radek Kašpárek. Spojila se s nadací Via a každý den vozí na plicní oddělení Fakultní nemocnice v Motole 160 obědů. „Platíme si provozní náklady a lidé platí suroviny. Stanovili jsme si to na 100 korun za polévku a hlavní chod,“ popisuje PR manažerka restaurace Klára Stadlerová.

Člověk v tísni

Druhá vlna pandemie nezkomplikovala život jen lékařům a zdravotníkům. Organizace Člověk v tísni založila v reakci na následky opatření proti šíření nemoci covid-19 sbírku SOS ČESKO na pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel. „Chceme podat pomocnou ruku lidem, které současná situace semele, přijdou o práci nebo živnost a hrozí jim propad do neřešitelných dluhů a velké sociální i rodinné problémy,” vysvětluje ředitel organizace Šimon Pánek. Peníze vybrané ve sbírce poputují k živnostníkům, lidem v insolvenci, samoživitelkám, lidem bez práce nebo sociálně slabým.

Zdravotníci v nemocnici @Město Pardubice měli dnes náročný den - několik nových pacientů s covidem. Udělá jim prý ale radost, když po třech hodinách v oblecích vyjdou z místnosti a čeká na ně něco dobrého. Tak jsme je s @Marek Podlaha a dalšími trošku podpořili. #ředím

16:48 – 02. 11. 2020

6 84

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme