Češi jsou neuvěřitelní plánovači. V Izraeli jsem se naučil splývat s časem, říká Szántó

Novinář a televizní reportér Jakub Szántó pracoval od roku 2013 jako zahraniční zpravodaj České televize v oblasti Blízkého východu a strávil i se svou manželkou a dvěma malými syny pět let v Izraeli. „Naučil jsem se tam netrápit tím, co bude dál,“ řekl host Osobnosti Plus.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář a bývalý zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó

Novinář a bývalý zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Neříkám, že to znamená nemít zcela starosti o budoucnost a nemít vytyčený kurz rodiny. Přizpůsobili jsme se se ženou ale levantskému přemýšlení. Češi jsou neskuteční plánovači. Dokonce jsem slyšel i od svých německých kamarádů, že Češi jsou příliš ‚na čas‘, což je neskutečné. Běžně se mě někdo ptá, co budu dělat v sobotu 23. března v půl třetí, přitom jsem rád, že vím, co budu dělat zítra. Naučili jsme se splývat s časem. Je to velmi příjemná věc pro duševní zdraví,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Jakub Szántó

Uzounký pás

Konfliktem na Blízkém východě se Szántó zabýval ještě předtím, než odjel.

„Četl jsem desítky knížek, hovořil se stovkami lidí a dospěl jsem k úplně jednoduchému řešení, které se možná lidem nebude líbit. Jde o uzounký pás země. Zbytek Blízkého východu a problémy Iráku, Sýrie, Libye a Libanonu s izraelsko-palestinským konfliktem nesouvisejí. Je to nárok dvou národů na stejné území. A je stejný. Kdo mává a jakou svatou knihou, kdo tam byl dřív, kdo tam byl ve větších počtech, není důležité. Nepředpokládám, že by ve 21. století mohla vypuknout válka, která by způsobila, že tam jeden z národů nebude,“ říká.

Kmen, ne národ

Zpravodaj měl možnost sledovat mentalitu izraelského národa. Zásadně na něj zapůsobila jeho soudržnost v konfliktních situacích. „Fungují jako společnost úžasně. Nemluví o sobě, včetně Židů po celém světě, jako o národu, ale jako o kmeni. Vědí, že je třeba, aby se vzájemně chránili,“ říká.

„Během bombardování v roce 2014, když začaly létat rakety z Gazy a první týden nebylo ještě jisté, jak bude fungovat protiraketový systém, zastavila se magistrála, lidé vyskakovali z aut a chránili se vzájemně. Viděl jsem cizího člověka, jak pomáhá mamince vytahovat děti z vozu a odnášel je pryč. Nemusí to být jen válka, ale klidně bouračka nebo jiná nehoda. V tom jsou skutečně skvělí. V běžném životě jsou to ale velmi tvrdí lidé a jdou si cíleně za svým.“

Bez naděje na smíření

Szántó má zkušenost také s opačnou stranou konfliktu a osobně se setkal se členy palestinského hnutí islámského, respektive přesněji islamistického, odporu.

Novinář Szántó: Válka v Sýrii rozhodně neskončila. Nejhorší bitva přijde v provincii Idlib

Číst článek

„Opakovaně jsem dělal rozhovor s hlavním ideologem Hamásu, doktorem Al-Zaharem, což je opravdu tvrdý islamista. Bojuje proti Izraeli celý život a také za to už zaplatil, když při několika pokusech o jeho zabití přišel o manželku a o dvě děti. Tedy nemá moc velkou touhu po smíření,“ vysvětluje reportér.

„Ptal jsem se ho, jak chce dosáhnout zničení Izraele, když má proti sobě moderní armádu, vybavený stát s dynamickou ekonomikou a 60-200 jaderných hlavic. Podíval se na mě, podotýkám, že je to pragmatický a velmi tvrdý politik, a řekl, že mešita na Chrámové hoře stojí už 5000 let, nikdy tam nebyl žádný židovský chrám a město se bude vždycky jmenovat Al Kuds, nikoli Jeruzalém. Věděl jsem, že dobře chápe, že to není možné, když v té době ještě islám ani neexistoval. To je ale ona metafora: my jsme tady byli vždycky, islám je nadřazený všem ostatním civilizacím a my se nesmíříme s existencí židovské přítomnosti,“ dodává.

Novinář a televizní reportér Jakub Szántó pracoval od roku 2013 jako zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě, nyní působí jako reportér a editor. Vystudoval moderní dějiny na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, studoval také na Central European University v maďarské Budapešti (2000-2001). V České televizi pracuje od roku 2006. Dlouhodobě se zaměřuje na region Blízkého východu a Afriky, kde pokrýval velkou část mezinárodních krizí. Je ženatý a má dva syny.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme