Neziskovky odvádí obrovský kus práce, důvěra v ně ale klesá, varuje šéfka Nadace rozvoje občanské společnosti

Společnost se mění každý den. I proto dnes Jana Vožechová, nová ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti, svou práci označuje za skutečnou alchymii. A ví, o čem mluví. „V neziskovém sektoru se pohybuju už devět let,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je budoucnost neziskového sektoru? Poslechněte si celý rozhovor.

Češi v rámci charitativních projektů přispívají rádi. A přispívají stále častěji, říká Vožechová. „Češi nejvíc darují, stane-li se mimořádná tragická událost. Pak jsou velmi štědří a dokážou naposílat neuvěřitelné množství peněz,“ popisuje.

Mimochodem, takzvané DMS, tedy dárcovské SMS, jsou ryze český vynález. „První DMS byla odeslána na náš projekt Pomozte dětem, ono žluté kuře s červenobílým záchranným kruhem,“ připomíná.

Důvěra v neziskovky klesá

Přestože Češi patří mezi národy s obrovskou chutí pomáhat druhým, v posledních letech u nás důvěra v neziskový sektor prudce klesá.

„A pokud bude klesat dál, někdo může využít neziskového sektoru ve svůj prospěch. Například založí neziskovku a získané peníze nevrátí zpátky do neziskového sektoru,“ varuje Jana Vožechová.

V Česku momentálně funguje 124 tisíc neziskových organizací. A zorientovat se mezi nimi tak může být obtížné. „Proto se zajímejte o neziskový sektor, nenechávejte se ovlivnit jednostrannými výroky nebo soudy, které o neziskovém sektoru občas padnou. Neziskovky tu odvádí obrovský kus práce!“

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme