Japonci slaví Nový rok tři dny, hlavní je jídlo. Při oseči rjóri se podávají třeba nudle toši koši soba

Zatímco v Čechách už to největší sváteční hodování téměř skončilo, v Japonsku teprve začíná. Pro obyvatele Dálného východu je právě nový rok mimořádně důležitým mezníkem, slaví se několik dní a Japonci se na něj náležitě připravují, mimo jiné také v kuchyni.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový rok se v Japonsku slaví tři dny a je mimo jiné hodně provázaný s jídlem. Oseči rjóri - tedy novoroční kuchyně - zahrnuje celou řadu pokrmů a každý z nich nese svoji symboliku

Nový rok se v Japonsku slaví tři dny a je mimo jiné hodně provázaný s jídlem. Oseči rjóri - tedy novoroční kuchyně - zahrnuje celou řadu pokrmů a každý z nich nese svoji symboliku | Foto: Haruhiko Okumura | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Třicetiletý Bandžó z Tokia má nový rok spojený především s čistotou. „Před koncem roku se věnujeme hlavně uklízení. Vyhazujeme staré věci a všechno umýváme. A připravujeme se i fyzicky. Pořádně se vykoupeme, abychom měli čisto po všech stránkách,“ popsal Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víte, co je oseči rjóri nebo toši koši soba? Případně jak Japonci slaví nový rok? To se dozvíte v reportáži Marie Machytkové

Nový rok se v Japonsku slaví tři dny a je mimo jiné hodně provázaný s jídlem. Oseči rjóri - tedy novoroční kuchyně - zahrnuje celou řadu pokrmů a každý z nich nese svoji symboliku.

Vysokoškolská studentka Hanako zmiňuje například novoroční pohankové nudle toši koši soba, které jsou o dost delší, než běžné nudle. „Tenhle zvyk má v Japonsku kořeny už v 17. století. Říká se, že člověk od sebe tímhle jídlem odežene zlé síly a zabrání neštěstí.  A protože jsou ty nudle hodně dlouhé, symbolizují také dlouhověkost. Ale upřímně, spousta lidí už tu symboliku nezná a dopřávají si toši koši sobu jen tak z tradice,“ vysvětluje.

Japonsko má za sebou boj o luxusního tuňáka. Vítěz dražby za rybu zaplatil přes 40 milionů korun

Číst článek

Ale podle její spolužačky Fumiky se najdou i tací, kteří nudle toši koši soba nemají vůbec rádi: „Můj známý je nikdy nevaří. Tvrdí, že vždy, když si ty dlouhé nudle dá, stane se něco strašného. Buď má někdo v jeho okolí nehodu, nebo se něco rozbije a podobně.“

První dny v novém roce lidé tráví hlavně doma s rodinou. Většina obchodů je zavřených a ulice jsou vylidněné. Výjimku ale tvoří svatyně a buddhistické chrámy, kde lidé stojí dlouhé fronty, aby se mohli pomodlit.

„V lednu je při tom dlouhém čekání venku opravdu zima. Proto, když stojíme u chrámu, popíjíme horký rýžový nápoj. Je bez alkoholu, takže si ho dopřávají i děti,“ dodala Hanako.

V chrámu také lidé zazvoní na zvon a koupí si novoroční věštbu. A nezapomínají ani na novoroční přání pro své příbuzné. Většinou se posílají poštou, ale kdo má příležitost, popřeje si osobně.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme