Francouzská snaha o jazykovou čistotu. Komise navrhla terminologii z videoher bez anglických slov

Komise pro obohacování francouzského jazyka zveřejnila seznam slovních spojení, která by měla nahradit anglicismy běžně používané ve spojitosti s videohrami. Ve snaze o jazykovou čistotu se tak na seznamu „zakázaných“ slov ocitl například pro-gamer (profesionální hráč) nebo cloud gaming (hraní her z cloudového úložiště). Komise nabízí čistě francouzské opisy „joueur professionnel“ a „jeu vidéo en nuage“, píše Le Figaro.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání ve videohře League of Legends (ilustrační foto)

Francie ve snaze o jazykovou čistotu navrhla herní terminologii bez angličtiny (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Práce komise má záštitu ministerstva kultury, podle kterého jsou anglicismy v herním průmyslu překážkou pro pochopení pro nehráče i pro ty, kteří neovládají angličtinu, píše Le Figaro.

‚Komunikaci charakterizuje úpadek.‘ Francouzská akademie vytáhla do boje proti anglicismům

Číst článek

Tým odborníků prohledával francouzské herní stránky a vybíral výrazy, které se už používají.

Hlavní myšlenkou je podle ministerstva usnadnit lidem komunikaci. Vedle překladů nabízí seznam také vysvětlení jednotlivých termínů.

Také například termín fake news, označující záměrně šířené nepravdivé informace, má svůj čistě francouzský ekvivalent - infox. Termín vznikl spojením slov information a toxique (informace a toxická) a ve francouzštině se ujal natolik, že zastínil anglickou verzi.

Le Figaro k tématu připravil speciální kvíz o slovech, která naopak angličtina přejala z francouzštiny. Jmenuje například design podle francouzského výrazu pro výkres.

Francouzské sloveso ranger (uklízet) se dostalo nejprve do španělštiny, kde rancho označuje místo sdružující více lidí, dříve zejména vojáků. V angličtině se pak ustálilo jako ranch (farma).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme