Jeden den bez tweetů. Ženy bojkotují Twitter kvůli sexuálnímu obtěžování

Kauza okolo sexuálního zneužívání v Hollywoodu se posouvá do další roviny. Některé ženy se v pátek rozhodly, že budou po dobu jednoho dne bojkotovat sociální síť Twitter. Chtějí tak vyjádřit podporu herečce Rose McGowanové, která se několikrát opřela jak do Harveyho Weinsteina, tak dalších lidí, a jejíž účet byl dočasně pozastaven.

Tento článek je více než rok starý.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter (ilustrační foto)

Sociální síť Twitter (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

McGowanová je jednou z hereček, kterou měl sexuálně obtěžovat vlivný filmový magnát Harvey Weinstein a také jednou z prvních, která o incidentu veřejně promluvila. Producenta dokonce obvinila z pokusu o znásilnění, ten to ale odmítá.

'Nechtěl přestat, byla to noční můra.‘ Proti producentovi Weinsteinovi vystoupila i Jolie a další hvězdy

Číst článek

Herečka o kauze hojně tweetovala. Ve středu ji ale sociální síť zablokovala účet. Jedním z důvodů mohl být fakt, že veřejně urážela herce Bena Afflecka, který tvrdil, že o Weinsteinových činech neměl ani ponětí. Herečka ale byla jiného názoru. Twitter později zablokování zdůvodnil tím, že herečka v jednom z tweetů porušila pravidla, když zveřejnila soukromé telefonní číslo.

Podle mnohých je ale vysvětlení neuspokojivé a Twitter se snažil McGowanovou spíše umlčet. Vývojářka Kelly Elis tak na pátek 13. listopadu přišla a s nápadem bojkotu sítě. Podle ní jde o symbolické vyjádření solidarity s herečkou a všemi obětmi násilí a obtěžování, které Twitter nedokáže podpořit.

Protest spočívá v tom, že po dobu jednoho dne daný uživatel nebude nic tweetovat. Přidání k bojkotu znázornil hashtag #WomenBoycottTwitter, který se dostal mezi populární témata. Během několika hodin jej sdílelo přes 200 000 lidí.

K akci se připojila řada dalších hereček i uživatelů. Krom podpory přidávaly i vlastní zkušenosti s agresivním chováním. Bojkot podpořili například modelka Chrissy Teigenová i herci Mark Ruffalo a Terry Crews.

Ne všichni twitteroví uživatelé ale přijali bojkot s nadšením, ačkoliv souhlasí s jeho vyzněním. Někteří argumentovali, že mlčení není nejlepší způsob, jak protestovat proti umlčení hlasů, a raději by měli více tweetovat.

Jiní v čele s režisérkou Avou DuVernayovou například naznačili, že jiné než bílé ženy by rozhodně takovou podporu na sítích nedostaly.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme