Jeden den bez tweetů. Ženy bojkotují Twitter kvůli sexuálnímu obtěžování

Kauza okolo sexuálního zneužívání v Hollywoodu se posouvá do další roviny. Některé ženy se v pátek rozhodly, že budou po dobu jednoho dne bojkotovat sociální síť Twitter. Chtějí tak vyjádřit podporu herečce Rose McGowanové, která se několikrát opřela jak do Harveyho Weinsteina, tak dalších lidí, a jejíž účet byl dočasně pozastaven.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

McGowanová je jednou z hereček, kterou měl sexuálně obtěžovat vlivný filmový magnát Harvey Weinstein a také jednou z prvních, která o incidentu veřejně promluvila. Producenta dokonce obvinila z pokusu o znásilnění, ten to ale odmítá.

'Nechtěl přestat, byla to noční můra.‘ Proti producentovi Weinsteinovi vystoupila i Jolie a další hvězdy

Číst článek

Herečka o kauze hojně tweetovala. Ve středu ji ale sociální síť zablokovala účet. Jedním z důvodů mohl být fakt, že veřejně urážela herce Bena Afflecka, který tvrdil, že o Weinsteinových činech neměl ani ponětí. Herečka ale byla jiného názoru. Twitter později zablokování zdůvodnil tím, že herečka v jednom z tweetů porušila pravidla, když zveřejnila soukromé telefonní číslo.

Podle mnohých je ale vysvětlení neuspokojivé a Twitter se snažil McGowanovou spíše umlčet. Vývojářka Kelly Elis tak na pátek 13. listopadu přišla a s nápadem bojkotu sítě. Podle ní jde o symbolické vyjádření solidarity s herečkou a všemi obětmi násilí a obtěžování, které Twitter nedokáže podpořit.

Protest spočívá v tom, že po dobu jednoho dne daný uživatel nebude nic tweetovat. Přidání k bojkotu znázornil hashtag #WomenBoycottTwitter, který se dostal mezi populární témata. Během několika hodin jej sdílelo přes 200 000 lidí.

K akci se připojila řada dalších hereček i uživatelů. Krom podpory přidávaly i vlastní zkušenosti s agresivním chováním. Bojkot podpořili například modelka Chrissy Teigenová i herci Mark Ruffalo a Terry Crews.

Ne všichni twitteroví uživatelé ale přijali bojkot s nadšením, ačkoliv souhlasí s jeho vyzněním. Někteří argumentovali, že mlčení není nejlepší způsob, jak protestovat proti umlčení hlasů, a raději by měli více tweetovat.

Jiní v čele s režisérkou Avou DuVernayovou například naznačili, že jiné než bílé ženy by rozhodně takovou podporu na sítích nedostaly.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme