Jeho rodina ukrývala urnu s popelem Mašína i Horákové. František Suchý získá Cenu Paměti národa

Ve svých rukou držel urnu s popelem generála Josefa Mašína i Milady Horákové. František Suchý totiž se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu. Svůj život riskoval i za komunismu, za velezradu dostal pětadvacet let vězení. Františku Suchému je devadesát let a je jedním z letošních laureátů Ceny Paměti národa.

Tento článek je více než rok starý.

Paměť národa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Suchý dnes

František Suchý dnes | Zdroj: Post Bellum

Díky rodině Suchých znají lidé jména obětí, které byly za nacismu tajně pohřbívány ve strašnickém krematoriu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo je František Suchý? Poslechněte si reportáž Ľubomíra Smatany

Na svoji statečnost doplatili i po komunistickém převratu v roce 1948. Celá rodina skončila ve vězení za úkryt pro převaděče, který je po sadistickém výslechu prozradil. 

„Klidně jdu, otevřu bránu, jak jsem ji zavřel, přijde ke mně chlap, vytáhne pistoli a říká: Pojď ty gaunere, běž se mnou,“ vzpomíná. 

Z pětadvacetiletého trestu si František Suchý odseděl polovinu, ve vězení pracoval jako konstruktér, v civilu už mohl dělat jen zámečníka. Pevným hlasem říká, že komunistům odpustil, ale zapomenout nemůže.

„Přál bych si, aby lidé přestali tolik jít po světských a hmotných radovánkách, aby se trochu více zamysleli nad svým životem, aby žili mravně,“ říká. 

Devadesátiletý František Suchý žije v Praze a občas se projde parkem nedaleko strašnického krematoria, které nese jméno jeho otce, také Františka. 

František Suchý s kamarády u krematoria (v roce 1936) | Zdroj: Post Bellum

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme