Sparťan nebo slávista. Ježíškova vnoučata vyrazila na fotbalové stadiony v Praze

Sparťan, slávista nebo třeba baníkovec. Ježíškovým vnoučetem se může stát každý. A radost často udělá třeba jen příležitost sledovat fotbal naživo na stadionu. Dlouholetý fanoušek Slavie pan František z Domova s pečovatelskou službou Mládežnická v Jirkově vyrazil do Edenu na zápas s Mladou Boleslaví. Sparta zase zařídila, že pan Kurt z Domova Božice nedaleko Znojma se přijel podívat na Letnou na zápas s Teplicemi.

Ježíškova vnoučata Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pane Františku, vítám vás v Edenu mezi námi slávisty, užijte si dnešní den. Ať se Slavii daří, ať jste slávista i nadále,“ podává ruku panu Františkovi předseda předsedy Odboru přátel Slavie Michal Janáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sparťan nebo slávista. Ježíškova vnoučata vyrazila na fotbalové stadiony v Praze. Natáčel Vojtěch Koval

Zároveň František přebírá knihu o historii Slavie, má na sobě klubovou čepici a šálu od slávistického fanshopu a také slzy v očích. Pochází z Mostu, fanouškem Slavie je už ale několik desetiletí.

„Už léta Páně, od roku 1973,“ vzpomíná a přidává jména fotbalistů, na které se chodil dívat, jako František Veselý nebo Josef Bican.

Za panem Františkem přišel i dlouholetý hráč Slavie Radek Bejbl. A to už slzel dojetím nejen František, ale i Ježíškovo vnouče Pavel Tomčišin, který celý výlet do Edenu zařídil.

„To vyhrajeme,“ nepochybuje Radek Bejbl ani pan František. Ten si dokonce troufl tipnout i výsledek zápasu: „3:0, pro nás, pro Slavii.“

Fotbalisté Slavie nakonec panu Františkovi udělali radost. Tři góly skutečně dali a Mladou Boleslav porazili 3:2.

Dojetí i přes prohru

Naopak fanoušek Sparty pan Kurt je dlouholetým fanouškem Sparty. „2:1 vyhrajeme,“ tipuje výsledek utkání Sparta - Teplice.

Pět set metrů pod zem na vozíku. Server iROZHLAS.cz splnil přání bývalému horníkovi, který chtěl do dolu

Číst článek

Prodělal rakovinu hrtanu a téměř nemluví. Svoje emoce ale při příchodu na stadion vyjádřil naprosto jasně. Se slzou na tváři gestem naznačil, že Sparta je jeho život.

„Tři dny se na tenhle výlet připravoval,“ prozrazuje pan Lubomír z Domova Božice nedaleko Znojma, kde pan Kurt už pět let žije.

Přidat ke vstupenkám na zápas i vítězství proti Teplicím už Sparta nezvládla, i tak ale pan Kurt z letenského stadionu odjížděl nejen se sparťanským dresem se svým jménem na zádech, ale především s dojatým úsměvem.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt loni zaujal i Český rozhlas, který se poprvé spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání, kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.

A Ježíškova vnoučata se vracejí i letos, stát se jimi je opět snadné. Lidé si vybírají podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chtěli balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat a poslat nebo předat osobně.

Stále ještě nějaká nesplněná přání zbývají. Jaká? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. Sledovat také můžete Facebook nebo Instagram Ježíškova vnoučata.

Ježíškova vnoučata

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme