Ježíškova vnoučata pozvala seniory do divadla. Sto se jich sjelo do Prahy na zvláštní představení

„Dnes nás napadlo, že bychom Vám rády věnovaly 100 lístků.“ Tak začínal email, který přišel do Českého rozhlasu. Seniorům z projektu Ježíškova vnoučata se tak splnilo další přání. A to i přesto, že si o ně třeba vůbec nenapsali. Stovka z nich se proto v sobotu sjela do pražského Divadla U Hasičů na Charitativní den pro babičky a dědečky.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Nicu Buculei

Celý den začal divadelním představením O zapomětlivém psaníčkovém andělíčkovi. S návštěvníky si pak herci zazpívali několik českých koled.

V rámci projektu Ježíškova vnoučata získali lístky na Charitativní den třeba klienti denního stacionáře v Přešticích. „Pěkné, mně se to moc líbilo. Já bych jindy byla doma a vařila nebo koukala na televizi,“ popisuje Radiožurnálu paní Jarmila.

Každým dnem plní Ježíškova vnoučata další přání. Dva senioři se díky tomu doslova vznesli do oblak

Číst článek

Celý charitativní den pro babičky a dědečky připravily dvě organizátorky vůbec poprvé. Lístky pro seniory z Ježíškových vnoučat se rozhodly věnovat, protože je projekt zaujal.

„Chceme v divadle spojit děti, dospěláky a seniory, lidi, kteří se jinak vůbec nemají šanci dohromady potkat. A chceme si vzájemně dělat radost,“ říká jedna z organizátorek Jana Florentina Zatloukalová.

V projektu Ježíškova vnoučata je aktuálně zaregistrovaných 5 tisíc přání. Český rozhlas ale stále hledá domovy pro seniory a další zařízení, které se zapojí. Jejich pracovníci můžou psát přání svých klientů na mail vnoucata@rozhlas.cz.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. A sledujte facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme