Senioři v Kaplici mají díky Ježíškovým vnoučatům zvukovou aparaturu, ale také slepice

V Domově pro seniory v Kaplici na Českokrumlovsku nadělovala Ježíškova vnoučata dárky na přání už loni. Lidé, kteří zde žijí, mají rádi zvířata, a proto minule dostali třeba ptačí budku na okno nebo kurník se slepicemi, o které se společně starají. Letošní předání dárků popsal Český rozhlas České Budějovice.

ježíškova vnoučata Kaplice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Žílová se stala Ježíškovým vnoučetem už loni, když věnovala budku pro ptáčky panu Alexandrovi. Ten jí natolik přirostl k srdci, že mu přivezla dárky i letos, ačkoliv si tentokrát nic nepřál.

Lucie Žílová se stala Ježíškovým vnoučetem už loni, když věnovala budku pro ptáčky panu Alexandrovi. Ten jí natolik přirostl k srdci, že mu přivezla dárky i letos, ačkoliv si tentokrát nic nepřál. | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

Dárkyně Lucie Žílová se stala Ježíškovým vnoučetem už v loňském roce, když darovala budku pro ptáčky panu Alexandrovi. Ten jí natolik přirostl k srdci, že se ho rozhodla obdarovat i letos. Přivezla mu dobroty a domácí cukroví.

Ptačí budku, kterou od ní dostal loni, má pan Alexandr přímo na svém okně, aby mohl ptáčky kdykoli pozorovat. Lucie Žílová proto přivezla i zásobu ptačího zobu a také krmení pro činčilu, o kterou se starají všichni klienti kaplického domova pro seniory.

Pět set metrů pod zem na vozíku. Server iROZHLAS.cz splnil přání bývalému horníkovi, který chtěl do dolu

Číst článek

Osmaosmdesátiletý Alexandr rád čte encyklopedie, cestopisy nebo knížky o architektuře, ale zvířata má stejně ze všeho nejradši. „Je rád při návštěvě pejsků u nás v zařízení, má rád naší činčilu, rád pozoruje zvířata, proto si vlastně loni přál tu budku. Má rád takové to zvířecí teplo, ten dotyk, je vidět, že byl zvyklý mít okolo sebe v životě plno zvířat,“ popsala sociální pracovnice Michaela Jarošová.

Dárkyně Lucie Žílová byla sama dojatá ještě víc než pan Alexandr. „Je spousta lidí, kteří nemají nikoho, a potřebují také lásku,“ řekla.

V Kaplici žijí lidé zvyklí na zvířata

Když pan Alexandr viděl, že u něj stojí člověk s rozhlasovým mikrofonem, moc se mu mluvit nechtělo. Dárky mu ale udělaly takovou radost, že pak začal mluvit o svém životě.

Léta vzpomínala na práci hospodyně na faře, nyní se tam díky Ježíškovým vnoučatům znovu podívala

Číst článek

Prozradil třeba, že ovládá tři jazyky. „Rumunštinu, němčinu a češtinu. Já jsem se narodil v Bukurešti, dědeček pocházel z Chrudimi a my jsme se vrátili v roce 1947. Češtinu jsem se teprve začal učit, když mi bylo sedmnáct,“ vyprávěl.

Domov pro seniory v Kaplici je specifický tím, že se tu klienti starají o mnoho zvířat. „V našem domově máme díky Ježíškovým vnoučatům slepice. Kurník a slepičky byly přáním v roce 2017. Jsme velice rádi, že klienti sem k nim mohou chodit, protože mnoho z nich si ještě pamatuje, jak je měli sami doma,“ dodala Michaela Jarošová.

Díky Ježíškovým vnoučatům mají klienti kaplického domova pro seniory nově třeba i zvukovou aparaturu, aby si mohli pouštět své oblíbené písničky.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme