Pět set metrů pod zem na vozíku. Server iROZHLAS.cz splnil přání bývalému horníkovi, který chtěl do dolu

Alespoň ještě jednou se podívat do dolu, znělo přání pana Gerharda Trägera (76 let) z domova v Mariánské u Jáchymova. Bývalému horníkovi ho díky projektu Ježíškova vnoučata splnili redaktoři serveru iROZHLAS.cz, kteří pro Gerharda zařídili návštěvu dolu Svornost. Muž upoutaný na vozík tak sfáral 500 metrů pod zem a zavzpomínal na práci, kterou dělal přes 40 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tak v takovémto dole jsem byl poprvé,“ přiznal pan Gerhard těsně poté, co vyfáral z podzemí jáchymovského dolu Svornost. Rodák ze Sokolova přitom hornictví zasvětil celý život. Uhlí ale těžil v okolí domovského města, kde jsou pouze povrchové lomy. Za svoji kariéru vystřídal hned tři: Antonína, Medarda a Libík. 

Ježíškovým vnoučetem se stala další moderátorka Radiožurnálu, seniorům domluvila koncert dětského sboru

Číst článek

Dodnes na práci vzpomíná

Těžká celoživotní práce se ale podepsala na Gerhardově zdraví, prodělal několik infarktů a je závislý na vozíku. Přesto na hornictví a vše s ním spojené nedá dopustit. A dodnes rád na svoji profesi vzpomíná.  

„Začal jsem jako zámečník, pak jsem udělal zkoušky a začal jsem hrabat. Říkali jsme tomu ‚hrabat‘, ale znamená to, že jsme těžili uhlí nebo skrývku. Dělali jsme ve čtyřech, byl tam bagrák, klapkař a pásák,“ rozpovídá se ve společnosti kolegů – horníků, kteří se starají o provoz jáchymovského dolu Svornost.       

Ten je dnes nestarším funkčním dolem v Evropě, letos oslavil 500 let. Na Svornosti se nejdříve těžilo stříbro, později uranová ruda a dnes nedaleké lázně z dolu čerpají radonovou vodu, pomocí níž léčí především nemoci pohybového ústrojí.

Otevřeli pro Gerharda

Zařízení není pro veřejnost běžně přístupné, vedení Léčebných lázní Jáchymov, které ho provozují, ale udělalo výjimku: pro Gerharda připravilo exkurzi s přednáškou a především návštěvou podzemní štoly. „Těší nás, že jsme mohli přispět ke splnění jednoho z přání v rámci projektu Ježíškova vnoučata,“ uvedl Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Léčebné lázně Jáchymov.

Gerhard tak sfáral společně s redaktory serveru iROZHLAS.cz půlkilometrovou šachtou pod zem, kde si ve 12. patře prohlédl obří čerpadla, která odvádí léčivou vodu do několika lázeňských hotelů v Jáchymově. A i když přiznal, že jako horník skončil už skoro před 20 lety, na některé slangové výrazy nezapomněl. „Tohle je hunt,“ hlásil například, když míjel hornický vozík.

Nikdy v dole nebyl

Od Ježíškových vnoučat si Gerhard přál právě návštěvu Svornosti, důl má totiž doslova za kopcem. Nikdy ale nedostal příležitost se do něj podívat. „Čas od času si s někým o hornictví povídám, a vždycky mě mrzelo, že v podobném podzemním dole jsem v životě nebyl. Jsem rád, že se mi to teď podařilo,“ pochvaloval si na cestě zpět.

V nedalekém Domově pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské žije už čtyři roky a je tam podle svých slov spokojený, navíc nezůstal úplně sám: „Mám dva syny, kteří sem za mnou občas přijedou“. Gerharda chválí i pečovatelky z domova.

„Je hodný a komunikativní, jen se občas trochu předvádí. Splněné přání od Ježíškových vnoučat ho ale evidentně velmi potěšilo, bude to tady určitě všem vyprávět,“ smála se jedna z nich. 

Pečovatelky se ve třech musí zvládnout postarat skoro o 30 klientů. I když práce mají hodně, nevadí jim to. „Všichni jsou tady vlastně taková naše rodina,“ vysvětlují.  

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt loni zaujal i Český rozhlas, který se poprvé spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání, kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.

A Ježíškova vnoučata se vracejí i letos, stát se jimi je opět snadné. Lidé si vybírají podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chtěli balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat a poslat nebo předat osobně.

Stále ještě nějaká nesplněná přání zbývají. Jaká? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. Sledovat také můžete Facebook nebo Instagram Ježíškova vnoučata.

Ježíškova vnoučata

Ondřej Golis, Michaela Danelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme